İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2543851 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0058 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 4 Yorum | Okunma 3428 Okunma | Yazar Yazan: halil | 03 Ocak 2008 14:05:28

Sonra, yemin olsun ki, cehennemi yakin gözüyle göreceksiniz. Sonra andolsun ki, o gün her nimetten sorgulanacaksınız!
(Tekasür 7- 8)


 
Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
İSTİĞFAR ve TEVBE
 
Birçok insan istiğfar ve tevbenin sadece dille yapılan bir şey olduğuna inanır. ' Estağfirullahi ve etubu ileyh ' ( ALLAH'dan bağışlanma diliyor ve O'na tevbe ediyorum ) derken bunların kalbindede ve diğer uzuvlarında da hiçbir tesiri olmaz. Böylesi tevbe ve istiğfar yalancıların işidir.
 
Gerçek TEVBE ise: Çirkinliğinden dolayı günahı terketmek, yapmış olduklarına pişmanlık duymak ve tekrar yapmamaya azmetmek, eksik yapılan ve tekrar yapmakla  eksikliği telafi olabilecek amelleri tekrar işlemek.
 
İmam Hasan-ı Basride kuraklık, fakirlik, evlat azlığı ve bostanların kuruması şikayetleri ile yanına gelenleri istiğfarı tavsiye ederdi. İmam Kurtubi İbn Subeyh'ten şöyle rivayet etmiştir: Bir adam Hasan-ı Basriye kıtlıktan yakındı, o  ' ALLAH' a istiğfar et ' dedi. Başka birisi fakirliğinden şikayet etti, o ' ALLAH' a istiğfar et ' dedi. Adamın biri ' bana bir çocuk vermesi için ALLAH'a dua et dedıö o ' ALLAH' a istiğfar et ' dedı. Birisi ona bağ bahçesinin kurumasından yakındı, ' ALLAH' a istiğfar et ' dedi. Bunun üzerine Rabi'b. Subezh ona ' Sanı farklı şeylerden şikayet eden kimseler geldi, sen hepsine de istiğfarı tavsiye ettin. Hasan-ı Basri şöyle cevap verdi: Ben kendimden hiçbirşey söylemedim. ALLAH (c.c) Nuh suresinde şöyle buyurmuştur. “Onlara Dedim ki: ‘Rabbinizden bağışlama dileyin; çünkü O, çok bağışlayıcıdır.’ ‘(Bağışlama dileyin ki,) üzerinize gökten bol bol yağmur indirsin.’ Mallarınızı ve oğullarınızı çoğaltsın, size bahçeler ihsan etsin, sizin için ırmaklar akıtsın.
(NÛH suresi 10-11-12. ayet)

Yorumlar

selim { 02 May?s 2009 11:36:08 }
ALLAH razı olsun
yasemin { 09 Ocak 2009 18:47:56 }
Rabbim, cümle mü'minleri; içlerin de bizleri de, razı olduğu ,her tecellide ibret alıp, hak yoluna baş koymakta gecikmeyen, rabbinden    gelen mesajları kamil bir idrakla tefekkürü yaşayan, halisane bir kalple, hak dostu iradeyle hayatını geçiren ,mazlum ve hayırlı bir ümmet kılsın.AMİN .Değerli mü'min kardeşlerim ;nefsinizin kıyamete dek ıslahı için bakara 250.ayeti okumaya ve şeytan ile nefs denen düşmanların tesirinden uzak yaşam mücadelesinde muvavaffak olabilmemiz dileğiyle ALLAH'a emanet olun.............
YUSUFİSLAM { 09 Ocak 2008 07:12:06 }
gerçekten çok hoşuma gitti emeğinize sağlık
ulku { 03 Ocak 2008 16:30:43 }
s.a sevgılı kardeşim böyle bı hızmet verdıgınız için allah sızden razı olsun hızmetınızın devamını dılerım allaha emanet olun s.a
Di?er Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA