İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2481369 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

Anne Karnında Ağız Dünyada NAMAZ

Kategori Kategori: Namaz ve Önemi | Yorumlar 40 Yorum | Okunma 15592 Okunma | Yazar Yazan: halil | 08 Ocak 2008 14:18:06

Dünya ve ahiret hayatını çok güzel benzetmeler ile anlatan okudukça güzel dersler alacağınız bir yazı...

Namazın bu kadar mühim, bu kadar lüzumlu olduğuna inanmayanlar bir gün utanacaklar, hemde çok utanacaklar.

 

İsterseniz bunu bir misalle anlatayım.

 

Anne karnındaki bir çocuğun ağzı vardır, gözü vardır, kulağı vardır, eli vardır, ayağı vardır. Bütün aza ve cihazatı tam tekmil verilmiştir. Halbuki bunların hiçbirine orada lüzum yoktur. Orada çocuk, gıdasını, göbeğinden annesine bağlı bir hortumla almaktadır.

 

Şimdi bu çocuk:

 

-      Ya Rabbi! dese,  şu hortum bana yetmektedir. Pekiyi şu ağıza, şu göze, şu kulağa, şu ele, şu ayağa ne lüzum vardı. Hiçbir işe yaramamaktadırlar?

 

Herhalde ALLAH’dan şöyle bir cevap alacağı muhakkak:

 

-      Acele  etme kulum, aklın almadığı şeyede burnunu sokma. Sen kısa bir müddet sonra öyle bir aleme gideceksin ki burada ‘her şeyim’ dediğin hortum, orada hiçbir şeye yaramıyacak, kesilip atılacak. Lüzumsuz sandığın ağız, göz, kulak gibi şeylerde en lüzumlu cihaz durumuna geçecek.

 

O çocuk bu gerçeklere inanmasa ve bir inkarcı olarak dünyaya gelse hakikaten hortumun işe yaramadığını, ebenin onu kesip kaldırıp attığını; lüzumsuz sandığı ağız, göz gibi cihazların devreye girdiğini, onlarsız olunmayacağını görse utanır mı, utanmaz mı? İnanmadığı için dizlerini dövermi, dövmez mi?

 

Şuanda bizde, tıpkı o çocuk gibi bir ananın karnındayız. 9 ay, 9sene veya 90 sene sonra bir başka dünyaya doğacağız. O dünyanın adı ahiret. Biz şuanda dünya anamıza maddi hortumlarla, midemiz ile bağlı durumdayız.

 

Eğer biz:

 

-      İşte geçinip gidiyoruz. Ya Rabbi! Şu Namaza, oruca, hacca, zekata, dine, imana, İslam’a ne lüzum vardı? Dediğimiz takdirde.

 

Rabbımızdan şöyle bir cevap alacağımız muhakkak!

 

-      Ey kullarım! Kısa bir müddet sonra bu dünyadan çıkacaksınız. Öyle bir aleme götürüleceksinizki orada ‘herşeyim’ dediğiniz bu maddi hortumların hiçbiri işe yaramıyacak. Lüzumsuz sandığınız namaz gibi, zekat gibi, hac gibi ibadetler de en lüzumlu şeyler durumuna geçecek. Orada insanlara arabasına, parasına, servetine ve suretine göre değil; kalbine ameline ve ibadetine, namazına göre değer verilecek.

 

Yani namazınız, zekatınız, orucunuz, haccınız, hayır hasenatınız, ahirette sizin için herşey olacak. El olacak, ayak olacak, dil olacak, dudak olacak, villa olacak, havuz olacak, senet olacak, berat olacak, uçak olacak, sonu olmayan zenginlik ve saadet olacak kısaca Cennet olacak.

 

Eğer biz bilgiçlik eder, fen ve teknik asrında olduğumuzla şımarır, Rabbımızın hikmet lisanıyla buyurduğu bu gerçekleri kabul etmez, ibadetsiz bir tenbel veya bir inkarcı olarak ahirete gider, gerçekleri görürsek utanmazmayız? Hakikaten herşeyim dediğimiz hortumlarımızın, yani arabamızın, apartmanımızın, paramızın, pulumuzun hiçbir işe yaramadığını müşahade ederek, ibadetlerin herşey olduğunu anlasak o anne karnında ağzı lüzumsuz gören çocuk gibi mahçup olmazmıyız? Dizlerimizi dövmezmiyiz? Keşke inansaydık, keşke namazımızı kılsaydık, orucumuzu tutsaydık, zekatımızı tam verseydik, ALLAH için yaşasaydık, eşsiz insan şanlı Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’ın yolunda yürüseydik demezmiyiz?

 

Pişman olacağın, dizlerini döveceğin o gün gelmeden aklını başına al...

 

(Niçin NAMAZ, Vehbi Karakaş, S70-72)

Yorumlar

Muhammed { 01 Subat 2008 07:29:56 }
Allah cümle islam aleminde yaşayan kardeşlerime merhamet ve hidayet etsin. çok anlamlı bir yazı. Düşünen ve konuşan biz insanlar için gerçekten mantıklı ve ikna edici bir yazı. Rabbim hidayet etsin bizlere. Ben 40 yaşındayım ve namaza yaklaşık 5 ay oldu devam ediyorum ve ömrüm oldukça da bırakmam mümkünmü hiç. Ben o hazzı aldım çok şükür.
kadir { 28 Ocak 2008 08:53:15 }
ALLAH C.C . SENDEN RAZI OLSUN HARİKA BİR YAZI
ysmn { 26 Ocak 2008 12:34:04 }
S.A mail icin cok tşkler ALLAH razı olsun gönderen arkadımızdan
Hayati Binler { 24 Ocak 2008 19:51:25 }
Sayın yazar gayet güzel anlatmış. Allah (CC) razı olsun. Aynen katılıyoruz. "Namaz yolda koymaz", "Namaz dinin direğidir", "Gözümün nuru" gibi güzel söz ve hadislerde namazın kıymeti ve önemi anlatılmıştır. Kulluk odur ki, şayet beni yaradan Rabbim bir şeyi emrettiyse, abes iş yapmayan o Yüce Yaratıcı bizim ihtiyacımızı bilerek bizim iyiliğimiz için emretmiştir. Faidesi -velev- olmasa bile kulluğun gereği emredileni yapmak değil midir? Amenna ve saddekna.
yusuf kayhan { 18 Ocak 2008 17:18:09 }
cenabı ALLAH razı olsun
Diger Sayfalar: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA