İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2282830 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

Değişmeye karar vermek...

Kategori Kategori: Diger Konular | Yorumlar 9 Yorum | Okunma 6001 Okunma | Yazar Yazan: halil | 04 Subat 2008 12:27:22

Kur`an okuyan herkes, şöyle düşünmelidir: Allah, bu kitapta bana ne emrediyor? O emirleri anlayıp, hayatına uygulayan Müslüman, mükemmel olur. Çünkü İslamiyet mükemmeldir. İslamiyet`in mükemmelliğinin görünen yüzü nedir?


Kur`an okuyan herkes, şöyle düşünmelidir: Allah, bu kitapta bana ne emrediyor? O emirleri anlayıp, hayatına uygulayan Müslüman, mükemmel olur. Çünkü İslamiyet mükemmeldir. İslamiyet`in mükemmelliğinin görünen yüzü nedir?
 
1) Allah `ın yarattığı her şey mükemmeldir.

2) İslam `a uyanlar mükemmel olmuştur. İslam `a uyduğu için zarar eden, kötü duruma düşen bir tek insan gösterilemez.


Benim bugün iyilik adına neyim varsa, İslamiyet `in malıdır. İslamiyet "oku " dedi, okudum. İslamiyet "çalış " dedi, çalıştım. İslamiyet "kimseye bile bile kötülük etme" dedi, kimseye kötülük etmemeye çalıştım. "Ağaç dik" dedi, ağaç diktim. "Sanat öğren" dedi, sanat öğrendim...


Her asırda İslamiyet , büyük adam yetiştirmiştir. İslamiyet `in en büyük mucizelerinden biri de budur. Her insan kıymetini artırmak zorundadır! Allah o imkânları insana vermiştir. Akif diyor ki:


"İki el bir baş içindir.


Davransana eller de senin baş da senindir .


Mademki yapamaz, edemez, uğraşamazsın


İksir -i beka içsen yaşayamazsın!"


Müslüman, mükemmel olmak zorundadır. Bu iş zannedildiği kadar da zor değildir. Değişmek mümkündür! İnsan önce karar verecek. Değişmenin ilk aşaması, "karar vermektir". Bir insan New York `a bile gitmek istese, yapacağı ilk iş, oturduğu yerden kalkmaktır! Yani önce kendimizde beğenmediğimiz bir yön varsa onu tespit edeceğiz, sonra onu değiştirmenin başlangıcını yapacağız. Mesela adam tespit edecek, "yeter bu cehalet, artık adam gibi yaşayacağım" diyecek, kalkıp herkesin beğendiği bir alimin yanına gidecek. O alimin dersine gidenlerle beraber vakit geçirecek. Mükemmel olmak için değişmeye karar verdikten sonra, ilk kapı insanın kendi kendisini kontrol etmesidir.


"Noksanlarım ve eksiklerim nelerdir?


İnatçıyım, sinirliyim , çok konuşuyorum... Bunlar benim hayatıma zarar veriyor. Mesela inatçılığım... Huylar kökünden kesilip atılmaz, yönleri değiştirilir. Bundan sonra az konuşacağım. Az konuşmakta inat edeceğim."


İşte bu iş, bu kadar kolaydır!
 
İnsanı kitaplar da değiştirir...


Her kitapta belki, onlarca insanın beyni var. O kitabı okumakla, o insanların beyninden faydalanıyoruz. Baktığımız şeye on insanın gözüyle bakıyoruz. Anlayışımız artıyor. Bazen bir kitap insanın hayatını tümden değiştirir. Bana, "Kitap okumak hayatımızın neresinde olmalı?" diye bir soru sordular. Onlara şu cevabı verdim: "Yemek yemek hayatımızın neresinde olmalı?" Akıllı insan, kendisiyle uğraşır, kendini değiştirmeye gayret eder, başkalarının kusurlarıyla uğraşmayı bir kenara bırakır.


Müslümanlar üç yüz senedir, ahiretteki cennete göz dikmişler. Halbuki evvela dünyamızı cennet edeceğiz.

HEKİMOĞLU İSMAİL Yorumlar

thrdrmml { 13 Agustos 2008 11:20:53 }
Çok güzel tşkler...
oguzhan bakir { 12 Haziran 2008 17:10:40 }
allah senden razi olsun. rabbim bizi terbiye eder insallah, ki en güzel terbiye eden O dur.
aynur { 16 Mayis 2008 13:21:57 }
Cumanız mübarek olsun.Ben kitap okumayı çok seven biriydim.Ayırım yapmadan yerli yabancı,klasik,güncel,Dini,sosyal içerikli .yani ne bulsam okurdum.Tabiiki Kur,an okumayıda çok severdim.30 yaşlarında önce sıtma sonra zatürre,sonra akciğer veremive astım,beraberinde bel fıtığı na yakalandım.2 yıl yatmak zorunda kaldım.Kuran üzerine özel dersler alıyordum.hastalığımda bunu artırdım.yatalak olduğumve aşırı titizliğim nedeniyle yattığım yerde boş durmak psikolojimi bozuyordu.kendimi Kur,anıkerimin meali boyutunda eğitime verdim.artık sadece dini kitaplar okuyordum.meal üzerinde çalışmalarımdaki hocam Allah ondan razı olsun.başkalarının dini yorumları Kur,anın aslına uyuyorsa al.yoksa kendin Kur,ana yönel buyururlardı.zaman ilerledikçe kendimce bir şey farketmiştim.herkez kendi meşrebince algılıyor ve onu yazıya döküyor.siz kimin kitabını okuyorsanız onun meşrebi üzre onun kalp boyutunu okuyorsunuz. yanlışmı?Kur,an çizgisinin dışına çıkmıyorsa değil.öyleyse endoğru ilim hangisi?Sen bildiğinle amel edersen,Ben bilmediklerini öğretirim.(AYET)öyleyse önce öğrendiğim her şeyi hayatıma geçirmem gerek diye uygulamaya başladım.Yine gördümki De:ki Yarab ilmimi artır ve ilmimle amel etmeyi nasip et.Bu sav.efendimize hitaptı.bu hitaptan sonra Bakara suresi son iki Ayeti kerimedeki gibi Rabbimin nasıl dua etmemizi istediğini açıklayan Ayeti kerimeleri araştırdım.Defterler dolusu dua buldum.sonra En güzel isimler onundur .İster Rahman de,İster Allah de,Onu Esmaülhüsnayla Zikret.Hadisleri arştırdım ,sünnetlere araştırdım ve gördümki üçünün birbirinden ayrılması mümkün değil.Bir çok alim in ,ulemanın kitabını okumuştum.ancak aramalarım bitmemiş yüreğim tatmin olmamıştı.meğer suyu kaynağından içmek çok daha lezzetliymiş.Doktorların yaşamımdan umut kestiği dönemi nasıl geçirdiğimi anlamadan,kan tahlili için doktoruma gittim. beni karşısında görünce çığlık attı hayretini belirtti.nedenini sorduğumda senin yaşaman imkansızdı dedi.İmam rabbani Vahtedi Vücud demiş.Muhyiddini arabi Vahdeti şuhut demiş.eskiye bakıyorum,yeniye bakıyorum,her alim kendi meşrebince anlatıyor.bazılarınınki akılları karıştırıyor.Bazıları arkasından insan seli taşıyor.Allah herkese iyi niyet nasip etsin.benim şeyhim Resulullah,Kitabım kelamullah,muradım Fenafillah.Kainata bak Allahın varlığına nasıl şahitlik ediyor.insanın yaradılışına bakalım Allahın tekliğini nasıl sergiliyor.ha Vücud,ha Şuhut. niye akılları karıştırma? Yüce Allah Kainatı sevgilisi için ,sevgiyle yaratmıştır.öyleyse önce sevelim .neyi demiyelim. bir yerden başlayalım.her sevgi sonunda insanı Allaha taşır.sevgiler paylaştıkça çoğalır.önce kendi varlığımızı okumaktan başlayalım derim naçizane.geriside ileriside bizim niyetimiz Rabbimin lütfu.O her şeyi Hakkıyla yaratandır.Gelde şimdi iyiki hastalanmışım deme.Hak ile olalım.Doğru yolda Hakka yürüyenlerden olalım inşaallah.Hakka emanet olun.Saygılar.Aynur.
aysel { 14 Subat 2008 13:20:51 }
gerçekten hiç birşeyin değerini bilmiyoruz şükretmek yerine isyan ediyoruz..söylenecek söz yok herşey okadar netki anşayana ..
tarık { 12 Subat 2008 17:03:20 }
işte hayat bu anlayana cok sey var...
Diger Sayfalar: 1. 2.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA