İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2481393 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0075 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 7 Yorum | Okunma 9098 Okunma | Yazar Yazan: halil | 01 Mayis 2008 13:50:46

İnsan neden yaratıldığına bir baksın! Atılan bir sudan yaratıldı. (O su) sırt ile göğüs kafesi arasından çıkar. İşte Allah (başlangıçta bu şekilde yarattığı) insanı tekrar yaratmaya da kadirdir.
(Tarık Suresi, Ayet 5-6-7)

 
Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
 
En büyük tehlike!


Harput evliyalarından biri, bir gün talebelerine; - Sizin için en büyük tehlike nedir, biliyor musunuz? diye sordu.
- Bilmiyoruz, dediler.
- En büyük tehlike, “kibirlenmek”tir, buyurdu. Dünyada verilen bazı payelerle kibirlenirseniz perişan olursunuz. Ayrıca kalbinde zerre kadar kibir olan kimse Cennete giremez.
- Bize ne tavsiye edersiniz? dediler.
Buyurdu ki:
- İnsanlarla konuşurken, emr-i maruf yaparken, kibirlenmeyin. Hiç kimse malıyla, elbisesiyle veya etiketinden dolayı Allah katında makbul olamaz.
- Ya ne ile makbul olur efendim?
- İnsanın şerefi, “İlim” ve “Edeb” sahibi olmasıyladır. Herkes kendini methetmeye çalışıyor. Siz, kusurlarınızı görmeye çalışın.

Feyz almak için
Bir gün de;
- Büyüklerin feyzine kavuşmak neye bağlıdır? diye sordular.
- Mütevazı olmaya bağlıdır, buyurdu. Kim toprak gibi mütevazı olursa, her nimete kavuşur. Biraz büyüklenirse, her nimetten mahrum kalır.
- Hikmeti nedir efendim?
- Çünkü “Gül”, yükseklerde değil, alçak ovalarda yetişir. Hayat kaynağı olan “Su” da, yüksek dağlardan aşağıya doğru akar. Büyüklerin feyz ve bereketine kavuşmak da, toprak gibi mütevazı olmaya bağlıdır işte.

En iyi insan
Bir gün de;
- En iyi insan kimdir? diye sordular.
- Herkesle iyi geçinen ve kimsenin kalbini kırmayandır, buyurdu.
- Kötü insan kimdir hocam?
- Geçimsiz olup herkesi incitendir.
- Evliya öldükten sonra da ruhlarından feyz alınır mı efendim?
- Evet. Hatta vefatlarından sonra daha çok feyz verirler. Ama şartları var.
- O şartlar nedir ki hocam?
- En mühimi, o büyükleri çok sevmek ve ehl-i sünnet itikadında olmaktır.
- Başka?
- Ayrıca günah işlememek ve namazları dosdoğru kılmaktır.
 
 

Yorumlar

filiznur { 06 Haziran 2008 12:02:26 }sen günahlarımızı bağışla Ya RABBİMMMMMMM.....
aynur { 24 Mayis 2008 01:27:28 }
Kibir toplum olarak anladığımız manasıyla, kendini herkesten üstün görmek,malı,mülkü etiketiyle kendini ayrıcalıklı görmek.Evet aslında insanlar arasında bu tür davranışlar din kardeşliğine zarar verdiği gibi toplumun parçalanmasınada neden olur.Dini manada Kibir özellikle namaz olmak üzere dinin emirlerine muhatap kişilerin bu konuda gevşek davranışlarıdır.Özellikle namaz demiştik,namazda Kulun secdeye varışı manevi anlamda insanınYüce Allah cc.huzurunda kulluğunu dolayısıyla acziyetini kabul edip,Bezmi elest,te rabbine verdiği sözü yerine getirmesidir.Bunlar Yüce Allahcc. tarafından er olarak ünvan la ödüllendirilir.bu zahiri mana ünvanı, batını ancak Zatı bilir.dünya malına gark olup Yaradanını unutan ona karşı kibirlenen.ben kazandım.ben akıllıyım.ben...ben...ben,diyenler yaratıldıkları şeye baksınlar.hep derizya ,af buyurun aslını unutan asılsız olur.kibredenlerde asıllarına bakarlarsa pis bir sudan yaratıldığını.yarın çürümüş ve kokuşan bir leş olup börtü böceğe yem olacağını görürler.Oysa ilk yaratılışını düşünüp yaradanın emirlerine itaat eden ve yarınki yaradılışa inanan, inancının karşılığını mutlaka alacaktır.Allah vaadinden dönücü değildir.Naçizane bu ayeti okurken barajlarda toplana suyun içme suyu haline gelebilmesi için yapılan damıtım işlmlerini düşünüyorum,yaratılışımıza bakıyorum bir damla sudaki Nefis kirini Kur,an süzgecinden geçirmezsek temizlenmiyor.Rahman ve Rahim olan Allahım kulunu neyin temezleyeceğini senden başka kim bilir.Bizler yaratılışımız üzere bulunmaktayız.Katında makbul kul olmamız için neler yapmamız gerekiyorsa onları yapabilmeyi nasip et ve bizleri Cemalinden mahrum koyma.Korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nail eyle.bu siteye emek verenlerede cemalini nasib eyle inşaallah.Saygılarımla.Aynur.
reşit demir { 09 Mayis 2008 09:37:45 }
tepriklerimi sunar devamını siz güzel insanlardan bekleriz allah sizleri şeytanın erkeginden dişisinden gorusun ki benimgibi insanları islamı tanıttınız ki hem biz hem sizler allah ha yakın olalım allah razı olsun kalbimle destekliyorum.allah yardımcınız olsun.
SEMA { 08 Mayis 2008 20:40:50 }
Selamın aleyküm bu yazıyı hazırlayan değerli kardeşim Raufur Rahim olan Rabbim bu hizmetinizi daim etsin , dünya ve ahiret tüm dileklerinizi(hakkınızda hayırlı olanları)kabul etsin inşaALLAH.Allaha emanet olun.
osman akın { 02 Mayis 2008 07:06:46 }
Hayırlı cumalar dileği ile Ağzına klavyene sağlık Halil kardeş
Diger Sayfalar: 1. 2.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA