İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2481415 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

Mevlana

Kategori Kategori: Namaz ve Önemi | Yorumlar 22 Yorum | Okunma 11178 Okunma | Yazar Yazan: halil | 05 Mayis 2008 17:45:10

Mevlana"dan Namaz"ın Manası

Gönül ustası Mevlana, insanı ilahi huzura ulaştıran tekbir, kıyam, rüku, secde, selam ve dua gibi namaz rükünlerine oldukça düşündürücü manalar kazandılır;
 
 
Namaza tekbirle girmek,"ilahi,biz Senin huzurunda kurban olduk !" demektir. Tekbir getirerek kurban kesildi ğibi, tekbirle namaza başlamak da, "Allah'ım canımız Sana feda olsun!" anlamındadır.
 
 
Namazda kıyama durmak, Allah'ın huzurunda kıyametteki muhasebeyi hatırlatır. Kul, biraz sonraki hakkıyla yerine getiremediği kulluğundan ve işledği günahlardan dolayı, utancından ayakta durmaya dermanı kalmaz, rükuya eğlir.
 
 
Başı rükuda iken"Hakk'ın suallerine cevap ver" diye İlahi ferman gelir. Kul, rükudan başını mahcup olarak kaldırır. Ayakta duramaz, yüzüstü secdeye kapanır.
 
 
Tekrar ona,"Secdeden başını kaldır! Yapmış olduklarından haber ver" diye ferman gelir. O, yine mahcup bir halde başını kaldırsa da, tekrar yüz üstü kapanır.
 
 
O ağır yükün tesirinden dizleri üstüne çöker. Sağaselam verir; Peygamberler ve melekler tarafına bakar, onlardan şefaat talep eder. Onlar şöyle derler: "Çare ve yardım günü geçti. Çare ancak dünyada olabilir. Orada salih amellerde bulunmadınız, o günler gitti.". Sola selam verir; akraba ve yakınlarının tarafına bakar. Onalardan da bir fayda göremez. Herkesten ümidini kesince, dua için iki elini kaldırır."Ya Rabbim, herkesten ümidimi kestim. Kuluna yardım edecek' ancak Sensin. Senin rahmet ve mağfiyetine sınır yoktur"der.


 
(Mevlana, Mesnevi)

Yorumlar

hakan { 21 Mayis 2008 00:53:38 }
selam olsun o yüce zatın ruhu saadetine.selam olsun onun dostu, kardesi, arkadası, tebrizli sems' e. selam olsun bu büyük zatın sesine kulak verebilen siz mümin kardeslerime. ve selam olsun bu çagrının manasını anlayıpta; 18 bin alemin yaratmis olan Rabb'ime utanarak da olsa, günahlarlada dolu olsa yüzünü çevire bilen kardeslerime. SElam olsun ümmeti Muhammed'e sav.
CELALEDDİN { 13 Mayis 2008 17:55:32 }
büyük zaad ve mevlevi sanatının büyük alimi çok degerli celaleddinin rumi hazretlerini saygı ve dualarla anıyoruz şu kısacık hayatımızda bizden beklenilen ve alemlere rahmet olan allahın adıyla sabah kalk ve namazaına basla bu yazılar kılmayan din kardeslerime vesile olur insaalah allahın bereketi üzerinize olması dilegiyle
celaleddin KOÇ
hüseyin { 13 Mayis 2008 13:14:39 }
çok güzel bir hatirlatma oldu,teşekküer ederim...
ALLAH rzı olsun sizlerden...
Arif { 13 Mayis 2008 09:24:52 }
Namaz bir gönül bağıdır. kalp sevgisidir. huzur kaynağıdır. kalpten kalbe açılan bir penceredir namaz. namazsız evlerde, işlerde, sokaklarda düzelmez. Ne mutlu namazla Rabbine ulaşan kullara,Rabbim namazı sevdirsen hepimize.
enhar { 12 Mayis 2008 12:16:03 }
Allah (c.c.) razı olsun kardeşim.çok güzel bir paylaşım
Diger Sayfalar: 1. 2. 3. 4. 5.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA