İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2481439 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

Mevlana

Kategori Kategori: Namaz ve Önemi | Yorumlar 22 Yorum | Okunma 11179 Okunma | Yazar Yazan: halil | 05 Mayis 2008 17:45:10

Mevlana"dan Namaz"ın Manası

Gönül ustası Mevlana, insanı ilahi huzura ulaştıran tekbir, kıyam, rüku, secde, selam ve dua gibi namaz rükünlerine oldukça düşündürücü manalar kazandılır;
 
 
Namaza tekbirle girmek,"ilahi,biz Senin huzurunda kurban olduk !" demektir. Tekbir getirerek kurban kesildi ğibi, tekbirle namaza başlamak da, "Allah'ım canımız Sana feda olsun!" anlamındadır.
 
 
Namazda kıyama durmak, Allah'ın huzurunda kıyametteki muhasebeyi hatırlatır. Kul, biraz sonraki hakkıyla yerine getiremediği kulluğundan ve işledği günahlardan dolayı, utancından ayakta durmaya dermanı kalmaz, rükuya eğlir.
 
 
Başı rükuda iken"Hakk'ın suallerine cevap ver" diye İlahi ferman gelir. Kul, rükudan başını mahcup olarak kaldırır. Ayakta duramaz, yüzüstü secdeye kapanır.
 
 
Tekrar ona,"Secdeden başını kaldır! Yapmış olduklarından haber ver" diye ferman gelir. O, yine mahcup bir halde başını kaldırsa da, tekrar yüz üstü kapanır.
 
 
O ağır yükün tesirinden dizleri üstüne çöker. Sağaselam verir; Peygamberler ve melekler tarafına bakar, onlardan şefaat talep eder. Onlar şöyle derler: "Çare ve yardım günü geçti. Çare ancak dünyada olabilir. Orada salih amellerde bulunmadınız, o günler gitti.". Sola selam verir; akraba ve yakınlarının tarafına bakar. Onalardan da bir fayda göremez. Herkesten ümidini kesince, dua için iki elini kaldırır."Ya Rabbim, herkesten ümidimi kestim. Kuluna yardım edecek' ancak Sensin. Senin rahmet ve mağfiyetine sınır yoktur"der.


 
(Mevlana, Mesnevi)

Yorumlar

ahmet { 11 Mayis 2008 20:39:42 }
Uzun zamandır namazın ne anlama geldiğini, namaz rükünlerinin neden var olduğunu düşünüyordum.Bunu okumam beni çok mutlu etti.Sizden Allah razı olsun.
cemil { 11 Mayis 2008 17:21:01 }
anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az...
namaza başlarken ellerimizi tebir için kaldırdığımızda diyoruzki ALLAH ayarabbi elimizin tersiyle dünya nimetlerini itip hzuruna geldik dünyayı arkamda bıraktım diyoruz ama gel gelelim bende dahil olmak üzere namazda dünyalıkdüşünüyoruz malesef
zeynep { 09 Mayis 2008 12:22:53 }
Mevlana hazretleri nekadar güzel dile detirmiş namazın önemini inşallah bizde aynı bu şekilde uygulamayı Allah bizede nasip etsin Allah sizdende razı olsun bize böyle önemli konuları sunduğunuz için
reşit demir { 09 Mayis 2008 11:40:22 }
öncelikle allah razı olsun bizleri bilgilendirdiginiz için başarılar dilerim yaptıgınız iş için.
güldal { 09 Mayis 2008 10:57:38 }
tşk ederim çok önceleri okumuştum.Ama tekrar karşıma çıkınca çok sevindim.Ayrı dersler kattı banaAllaha emante olunuz
Diger Sayfalar: 1. 2. 3. 4. 5.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA