İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2481373 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

Mevlana

Kategori Kategori: Namaz ve Önemi | Yorumlar 22 Yorum | Okunma 11177 Okunma | Yazar Yazan: halil | 05 Mayis 2008 17:45:10

Mevlana"dan Namaz"ın Manası

Gönül ustası Mevlana, insanı ilahi huzura ulaştıran tekbir, kıyam, rüku, secde, selam ve dua gibi namaz rükünlerine oldukça düşündürücü manalar kazandılır;
 
 
Namaza tekbirle girmek,"ilahi,biz Senin huzurunda kurban olduk !" demektir. Tekbir getirerek kurban kesildi ğibi, tekbirle namaza başlamak da, "Allah'ım canımız Sana feda olsun!" anlamındadır.
 
 
Namazda kıyama durmak, Allah'ın huzurunda kıyametteki muhasebeyi hatırlatır. Kul, biraz sonraki hakkıyla yerine getiremediği kulluğundan ve işledği günahlardan dolayı, utancından ayakta durmaya dermanı kalmaz, rükuya eğlir.
 
 
Başı rükuda iken"Hakk'ın suallerine cevap ver" diye İlahi ferman gelir. Kul, rükudan başını mahcup olarak kaldırır. Ayakta duramaz, yüzüstü secdeye kapanır.
 
 
Tekrar ona,"Secdeden başını kaldır! Yapmış olduklarından haber ver" diye ferman gelir. O, yine mahcup bir halde başını kaldırsa da, tekrar yüz üstü kapanır.
 
 
O ağır yükün tesirinden dizleri üstüne çöker. Sağaselam verir; Peygamberler ve melekler tarafına bakar, onlardan şefaat talep eder. Onlar şöyle derler: "Çare ve yardım günü geçti. Çare ancak dünyada olabilir. Orada salih amellerde bulunmadınız, o günler gitti.". Sola selam verir; akraba ve yakınlarının tarafına bakar. Onalardan da bir fayda göremez. Herkesten ümidini kesince, dua için iki elini kaldırır."Ya Rabbim, herkesten ümidimi kestim. Kuluna yardım edecek' ancak Sensin. Senin rahmet ve mağfiyetine sınır yoktur"der.


 
(Mevlana, Mesnevi)

Yorumlar

duygu tanıdı { 08 Mayis 2008 19:32:09 }
ne güzel demiş pir
lokman(irşat) { 08 Mayis 2008 17:16:46 }
selamunaleyküm mevlana hz'retleri yine güzel bir anlam katmış namaza bunu gündeme taşıyan din kardeşimizden allah razı olsun vessalam
lokman(irşat) { 08 Mayis 2008 17:14:44 }
selamunaleyküm mevlan hzretleri yine güzel bir anlam katmış namaza bunu gündeme taşıyan din kardeşimizden allah razı olsun vessalam
melike { 07 Mayis 2008 09:57:28 }
Hayatım boyunca namazla ilgili uyarıldık,namazın gerekliliği önemi kuşkusuz çok doğru ama bu şekilde Mevlana hz yorumladığı muhabbeti duymamıştım.Namaz Kerim olan Allah ın huzurunda bulunmak ve dünyada Vuslat provası yapmak.... müthiş söyliyecek söz bulamıyorum.Çocuklarımla birlikte okudum hayran olduk.Selam ve muhabbet dolu güller hz Mevlanaya ve onun ilham kaynağı iki cihan serveri Hz Muhammed Mustafa sav olsun.
osman { 06 Mayis 2008 07:18:20 }
büyük bir ders
Diger Sayfalar: 1. 2. 3. 4. 5.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA