İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2380899 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0083 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 16 Yorum | Okunma 7842 Okunma | Yazar Yazan: halil | 24 Haziran 2008 10:58:01

Ey örtünüp bürünen (Resûlüm)! Kalk, birazı hariç olmak üzere geceyi; yarısını ibadetle geçir. Yahut bundan biraz eksilt. Yahut buna biraz ekle. Kuran'ı ağır ağır, tane tane oku. Şüphesiz biz sana (sorumluluğu) ağır bir söz vahyedeceğiz. Şüphesiz gece ibadetinin etkisi daha fazla, (bu ibadetteki) sözler (Kuran ve dua okuyuşlar) ise daha düzgün ve açıktır. Çünkü gündüzün sana uzun bir meşguliyet vardır.
(Müzzemmil Suresi, Ayet 1-7)


 
Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 

 
Beş vakit namaza ilave olarak, hayatın diğer anlarında ALLAH’ı anarak, düşünerek ve O’na ihtiyaçlarımızı arz ederek kılınan nafile namazlar da kulluk bilincimizi sürekli diri tutan ibadetlerdir. Nafile namazlar içinde en güçlü olanı ve insanı ALLAH’a en çok yaklaştıranı ise, gece kalkıp kılınan Teheccüd namazıdır.

 

Peygamber Efendimiz gece namazı hakkında şöyle buyurmuşlardır:

‘Gecede duanın kabul olunacağı bir saat vardır ki, herhangi bir müslüman ona rastlarda dünya ve ahirete dair ALLAH’tan hayır dilerse, muhakkak ALLAH dilediğini yerine getirir. Bu hal her gecede vardır.’ ( Riyazü’s-salihin, 183)

 
 
Teheccüd Namazı Geceleyin uyanıp kılınan namaz demektir.

Teheccüd sözlükte, uyumak ve uyanmak manasında olup, zıt anlamlı kelimelerdendir. Daha sonra gece uyanıp namaz kılan kimseye, bu kökten türetilmiş "hecûd" denilmiş ve böylece teheccüd, terim olarak namaz ve Allah'ı zikir için gece uyanmak manasında kullanılmıştır. Genellikle yatsı namazından sonra, daha uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra kılınan namaza gece namazı (salatü'l-leyl) denir. Gece uykusu bölünerek kalkıp kılınan namazlara ise teheccüd namazı denir.
 
 
 Teheccüd namazı menduptur. İki ilâ oniki rekat arasında kılınabilir. En azı iki rekat, en çoğu oniki, ortası ise sekiz rekattır. Her iki rekatta selam verilmesi daha faziletlidir.

 

Yorumlar

sude { 02 Agustos 2008 07:05:07 }
Allah razı olsun ...Emegine saglık...
yavuz { 28 Temmuz 2008 14:35:16 }
allah razı olsun,allah yar ve yardımcınız olsun
zeynep { 08 Temmuz 2008 19:56:05 }
selamun aleykum ben size birşey sorcam ben gece saat 3 kadar felan oturuyorum ama yatmadığım için benim gece kıldığım namaz teheccüt olmuyomuş yatıncada herzaman uyanamıyorum o gece kıldığım namaz teheccüt namazı olmuyomu lütfen beni bilgilendirirseniz sevinirim ALLAH sizden razı olsun
_____________

Teheccüd Namazı Geceleyin uyanıp kılınan namaz.

Teheccüd sözlükte, uyumak ve uyanmak manasında olup, zıt anlamlı kelimelerdendir. Daha sonra gece uyanıp namaz kılan kimseye, bu kökten türetilmiş "hecûd" denilmiş ve böylece teheccüd, terim olarak namaz ve Allah'ı zikir için gece uyanmak manasında kullanılmıştır. Genellikle yatsı namazından sonra, daha uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra kılınan namaza gece namazı (salatü'l-leyl) denir. Gece uykusu bölünerek kalkıp kılınan namazlara ise teheccüd namazı denir.

Tabiinin büyüklerinden Esved ile Alkame: "Teheccüd uykudan sonradır" demişlerdir. Hatta hiç uyumaksızın bütün geceyi ibadetle geçirmeyi adet edinmek mekruh sayılmıştır (Tecrid-i Sarih Tercümesi, IV, 13). Buhârî'nin Amr b. el-As (r.a)'dan rivâyetine göre bir kere Resulullah (s.a.s) Abdullah b. Amr'e "Ey Abdullah! Senin her gün oruç tuttuğun ve her gece baştan başa namaz kıldığın haberi bana ulaşmadı mı sanırsın " buyurmuşlardır. Abdullah da, "Evet öyledir, ya Resulullah! Bütün gece namaz kılarım" demiştir. Rasûl-i Ekrem, "Sakın öyle yapma. Kâh oruç tut, kâh iftar et, gecenin bir kısmında namaz kıl, bir kısmında uyu" buyurmuştur (Tecrid-i Sarih Tercümesi, IV, 13).
aygul { 07 Temmuz 2008 23:54:48 }
Allah razı olsun . site ve içeriği çok güzel...
aynur { 30 Haziran 2008 11:58:11 }
Öncelikle emekleriniz için Allah cc. razı olsun.bu hafta siteye ulaşmakta zorlandım.sorun hangi tarftaydı bilmiyorum .şükür ulaşabildim.Ey örtünüp bürünen,Yüce Allah ın cc.efendimizin Hira dağında aldığı vahiy sonucu evine geldikten sonra Hz. Hatice validemize .üzerimi ört diyerek korkulu bir şekilde örtüsüne bürünmesini ima ederek hitapta bulunduğu rivayeti olduğu gibi.müfessirler bunun Hz.peygamberi uyanışa çağrı olduğunu beyan etmişlerdir.bu hitap şeklinin ise azarlama mahiyetli değil.yükleneceği sorumluluk nedeniyle şevklendirme hitabı olduğu nu vurgulamışlar dır. geceyi kısımlara ayıran Yüce Allah cc.İnsaların beşer sıfatları gereği gaflete dalma olasılığı fazla olduğu için,hitabında gafletten kurtulacak kadar dinlenme süreni ayarla ve ondan sonra kalk ve namaz kıl.Dinin direği olarak emredilen namaz insanın kulluk seviyesine ulaşmasındaki en önemli ibadet olması,Allaha karşı kibirden arındırması ve onun huzurunda acziyetinin ifadesi olması nedeniyle,özelliklegece kılınması istenilen bu namaz da efendimize has olmak üzere emredilmiştir.
bu demek değildirki ümmetin bunu yapması yasaklanmış veya bu ibadeti yapmasına gerek yoktur.Ayetin devamına bakıldığında dini konuda Peygambere yüklenecek ağır yük nedeniyle manevi güç için bu ibadetin önemi açıkça anlaşılıyor.gecenin belli bır kısmını dinlenmiş olarak geçirdikten sonra kalkıp güzel bir abdestle temizlenen insan,ın yapığı ibadet daha bilinçli vesveseden uzak ve daha ihlaslı olacağınıda yine Allah cc. kulun anlayacağı şekilde beyan buyuruyorlar.Kuranı ağır ağır vetane tane oku.buradaki oku ,dan kasıt okuduğunu anlayacak kadar dikkatli ,ihlaslı ve gönüllerede etki edecek şekilde ,kurallarına uygun bir şekilde oku.okunan kuranın manası öğrenilmiyor ve hayata geçirilmiyorsa Kuranı okuyorum demenin manası varmı?amelsiz ilimden Allaha sığınırım buyuruluyor.gündüz yaşam yolculuğundaki beşeri ihtiyaçlarımız için çalışmak gerekiyor.bu nedenle ibadetlerimiz istemesekte bazen aceleye gelebiliyor.veya bir komşu.evlat eş ,akraba ilişkileri ihlastan beri kılabiliyor.gecenin yarısından sonraki kasıt bu tür engellemelerinde olmayacağı.Dolayısıyla ibadetteki ihlasın bozulmayacağındandır.ihlasla yapılan ibadet tefekküre yönlendireceği içinde kişi yaptığı ibadetin bilincine varmış olacaktır.Peygamber dışndaki kullar içinde bu ibadet en güzel ibadetlerden biri.Allah cc. kulunda en sevdiği ibadetlerden biri namazdır.efendimize kibirin anlamı sorulduğunda Allah huzurunda secdeye varmamaktır buyurmuşlar.Peygambere vahiy geldiğinde mübarek vücutları terden sırıl sıklam olurdu.bu ibadetle bu ağır yükve sorumluluğun taşınabilmesi hazırlığı olduğu anlaşıldığına göre,ümmet olarak Kuranın emirlerinden bizlerde sorumlu olduğumuza göre,qnlaşılıyorki her gece iki rekat namazla Rabbimizin huzuruna varırsak hem bu dünyanın sıkıntılarına daha dayanıklı ,hemde ahiret hazırlığı yapmış oluruz.Rabbim az ve devamlı olan nafileleri(tabiki farzlardan sonra)sever.ilmiyle amel edenlerden olmak ümidiyle .Rabbimin affına mazhar olabilmek dileğiyle bütün kardeşlerimizi Allaha emanet ediyor.emeği geçenlerden Allah razı olsun dileklerimle dualarınızı bekliyorum,değerli kardeşlerim.Saygılarımla.Aynur.
Diger Sayfalar: 1. 2. 3. 4.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA