İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2409214 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0083 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 16 Yorum | Okunma 7983 Okunma | Yazar Yazan: halil | 24 Haziran 2008 10:58:01

Ey örtünüp bürünen (Resûlüm)! Kalk, birazı hariç olmak üzere geceyi; yarısını ibadetle geçir. Yahut bundan biraz eksilt. Yahut buna biraz ekle. Kuran'ı ağır ağır, tane tane oku. Şüphesiz biz sana (sorumluluğu) ağır bir söz vahyedeceğiz. Şüphesiz gece ibadetinin etkisi daha fazla, (bu ibadetteki) sözler (Kuran ve dua okuyuşlar) ise daha düzgün ve açıktır. Çünkü gündüzün sana uzun bir meşguliyet vardır.
(Müzzemmil Suresi, Ayet 1-7)


 
Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 

 
Beş vakit namaza ilave olarak, hayatın diğer anlarında ALLAH’ı anarak, düşünerek ve O’na ihtiyaçlarımızı arz ederek kılınan nafile namazlar da kulluk bilincimizi sürekli diri tutan ibadetlerdir. Nafile namazlar içinde en güçlü olanı ve insanı ALLAH’a en çok yaklaştıranı ise, gece kalkıp kılınan Teheccüd namazıdır.

 

Peygamber Efendimiz gece namazı hakkında şöyle buyurmuşlardır:

‘Gecede duanın kabul olunacağı bir saat vardır ki, herhangi bir müslüman ona rastlarda dünya ve ahirete dair ALLAH’tan hayır dilerse, muhakkak ALLAH dilediğini yerine getirir. Bu hal her gecede vardır.’ ( Riyazü’s-salihin, 183)

 
 
Teheccüd Namazı Geceleyin uyanıp kılınan namaz demektir.

Teheccüd sözlükte, uyumak ve uyanmak manasında olup, zıt anlamlı kelimelerdendir. Daha sonra gece uyanıp namaz kılan kimseye, bu kökten türetilmiş "hecûd" denilmiş ve böylece teheccüd, terim olarak namaz ve Allah'ı zikir için gece uyanmak manasında kullanılmıştır. Genellikle yatsı namazından sonra, daha uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra kılınan namaza gece namazı (salatü'l-leyl) denir. Gece uykusu bölünerek kalkıp kılınan namazlara ise teheccüd namazı denir.
 
 
 Teheccüd namazı menduptur. İki ilâ oniki rekat arasında kılınabilir. En azı iki rekat, en çoğu oniki, ortası ise sekiz rekattır. Her iki rekatta selam verilmesi daha faziletlidir.

 

Yorumlar

Mehmet Antil { 30 Haziran 2008 08:00:42 }
illallah diyoruz vede bunu uyguluyoruz da.
Atalarımız şaman dinine inanıyorlardı.
Biz ne yaptık ? Atalarımızın İSLAMI kabul ederken beraberinde İSLAMA taşıdıkları eski dinlerinin kalıntılarını da beraberinde taşıdılar,daha sonraları buna Anadolu islamı dendi ama düşük frekansla bizler duymayalım nedir bu Anadolu islamı diye ve çoğunlukla da bize yutturdular maalesef.İşte buna İLLALLAH diyoruz ,kendimize haksızlık etmeyelim bunu İranlılar da yaptı ve daha niceleri ve önceki Peygamberlerde aynı akibeti yaşadılar.
Evet ne demek istedim değilmi?
Demek istiyorum ki İLLALLAH eksik ve şirke açık kapı bırakmakta,aslolan ise LA İLAHE İLLALLAH tır.Yani imanımızı KURAN la test edip şirki unsurlardan temizlememiz gerekmekte.
KURAN nı birşeylere uydurmak değil,bizim KURANA uymamız gerekiyor.
engin enes { 28 Haziran 2008 18:52:08 }
selamun aleykum.Allah sizlerden razi olsun
emeğinize yüreğinize sağlık Allah yar ve yarsımcınız olsun

selam ve dua ile
rahmet { 27 Haziran 2008 13:42:46 }
E.S. ALEYKÜM kardeşlerim .RABBİM siz emeği geçenlerden ALLAH razı olsun. Bu aralar Teheccüt namazımı ihmal ediyordum. RABBİM bizleri affetsin . inşeALLAH. Bu güzel mesajları bizlere gönderdiğiniz için.Uyanışımıza vesile olduğunuz için. ALLAH sizlerden razı olsun.vesselam.a.e.o.
osman akın { 27 Haziran 2008 06:58:41 }
kardaş çok teşekkürler klavyene sağlık
rasim parlak { 26 Haziran 2008 19:07:43 }
Rabbım bizleri sevdiği dualarını kabul ettiği kullarının arasına dahil eylesin amin.
Diger Sayfalar: 1. 2. 3. 4.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA