İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2409233 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0083 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 16 Yorum | Okunma 7984 Okunma | Yazar Yazan: halil | 24 Haziran 2008 10:58:01

Ey örtünüp bürünen (Resûlüm)! Kalk, birazı hariç olmak üzere geceyi; yarısını ibadetle geçir. Yahut bundan biraz eksilt. Yahut buna biraz ekle. Kuran'ı ağır ağır, tane tane oku. Şüphesiz biz sana (sorumluluğu) ağır bir söz vahyedeceğiz. Şüphesiz gece ibadetinin etkisi daha fazla, (bu ibadetteki) sözler (Kuran ve dua okuyuşlar) ise daha düzgün ve açıktır. Çünkü gündüzün sana uzun bir meşguliyet vardır.
(Müzzemmil Suresi, Ayet 1-7)


 
Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 

 
Beş vakit namaza ilave olarak, hayatın diğer anlarında ALLAH’ı anarak, düşünerek ve O’na ihtiyaçlarımızı arz ederek kılınan nafile namazlar da kulluk bilincimizi sürekli diri tutan ibadetlerdir. Nafile namazlar içinde en güçlü olanı ve insanı ALLAH’a en çok yaklaştıranı ise, gece kalkıp kılınan Teheccüd namazıdır.

 

Peygamber Efendimiz gece namazı hakkında şöyle buyurmuşlardır:

‘Gecede duanın kabul olunacağı bir saat vardır ki, herhangi bir müslüman ona rastlarda dünya ve ahirete dair ALLAH’tan hayır dilerse, muhakkak ALLAH dilediğini yerine getirir. Bu hal her gecede vardır.’ ( Riyazü’s-salihin, 183)

 
 
Teheccüd Namazı Geceleyin uyanıp kılınan namaz demektir.

Teheccüd sözlükte, uyumak ve uyanmak manasında olup, zıt anlamlı kelimelerdendir. Daha sonra gece uyanıp namaz kılan kimseye, bu kökten türetilmiş "hecûd" denilmiş ve böylece teheccüd, terim olarak namaz ve Allah'ı zikir için gece uyanmak manasında kullanılmıştır. Genellikle yatsı namazından sonra, daha uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra kılınan namaza gece namazı (salatü'l-leyl) denir. Gece uykusu bölünerek kalkıp kılınan namazlara ise teheccüd namazı denir.
 
 
 Teheccüd namazı menduptur. İki ilâ oniki rekat arasında kılınabilir. En azı iki rekat, en çoğu oniki, ortası ise sekiz rekattır. Her iki rekatta selam verilmesi daha faziletlidir.

 

Yorumlar

hanife saygılı { 26 Haziran 2008 17:33:05 }
Allah razı olsun
ece { 26 Haziran 2008 14:36:39 }
s.aleyküm kardeşlerim emeği geçenlerden allah razı olsun.okuyan kardeşlerimizdende.dualarda buluşmak ümidiyle s.aleyküm
MEHMET { 26 Haziran 2008 14:14:37 }
bir parça da bizlerr sizler gibi iyi şeylere vesile olabilirsek ne mutlu
çilem { 26 Haziran 2008 11:37:47 }
çok güzel
adem { 26 Haziran 2008 11:17:50 }
Ey Allah ım sana kul peygamberine ümmet olamadık. Bizleri affet. Yarabbi gaflet uykusuna dalmışız. Bizleri uyandır yarabbi. Senin gösterdiğin yolda yürümeye güç ver. Müslümanlar çok sıkıntılı bir zaman geçiriyor. Sen herşeyi gören ve bilensin. Bize ne gönderdiysen Amenna. Ama inanıyoruz ki. Bir gün gelecek müslüman alemi bu zor günleri atlatacak. Zalimler kahrolacak. Allah ım zalimlere bırakma yaptıklarını. Onları ıslah et yarabbi. Bizleri de affet Allah ım.
Diger Sayfalar: 1. 2. 3. 4.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA