İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2332136 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0087 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 4 Yorum | Okunma 14890 Okunma | Yazar Yazan: halil | 25 Temmuz 2008 12:58:13

Ölçtüğünüz zaman tastamam ölçün ve doğru terazi (kıstas) ile tartın. Bu, hem daha iyidir hem de sonucu bakımından daha güzeldir.
(İsrâ Sûresi, 35. Ayet)

Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
 

Hadis: “ Size dogruluk yaraşır. Doğruluk insani iyiliğe, o da cennete çeker, götürür. İnsan, kendini bir kere doğruluğa verip, o yola yöneldi mi, hep doğru söyler, doğruyu araştırır. Böylece o insan, ALLAH katında “ Sıddık“ olarak yazılır…“

(Buhari, Edeb, 69; Müslim, Birr, 105; Ebu Davud, Edeb, 80)

 

 

Hikaye: Molla Fenari´nin Doğrulugu

 

 

Osmanlıların ilk Şeyhülislami Molla  Fenari, Şeyhülislam olmadan önce Bursa kadısı idi. Onun Kadılığı sırasında bir adam pazardan bir at satın aldı. Fakat alışverişin hemen arkasından atın hasta olduğunu fark etti. Geri vermesi gerekiyordu, ama satın aldığı adamı zorluk çıkartır , atın hastalığını kabul etmez diye önce kadıya gidip resmi kanaldan işi sağlama bağlamak istedi.

 

Mahkemeye gittiğinde kadıyı (Molla Fenari) yerinde bulamadı. İşini ertesi güne bıraktı. Fakat at o gece öldü. Adam ertesi gün olanları kadıya anlattı, mağdur olduğunu, ne yapması gerektiğini sordu.

Molla Fenari: “ Senin zararını ben ödeyeceğim“ dedi. Adam hayretle kadıya baktı,   “ Niçin siz ödeyeceksiniz, konuyla hiçbir ilginiz ve suçunuz yok ki…” dedi.

 

Molla Fenari , ”Evet öyle görünüyor ama aslında benim de suçum büyük. Eğer sen dün makamıma geldiğinde ben yerimde olsaydım, olaya müdahale eder, atı geri verdirir, paranı iade ettirirdim. At da sahibinin elinde ölmüş olurdu. Bu imkan şimdi yok olmuştur. Senin zararına benim makamımda bulunmamam sebep olduğu için zararını ben ödeyeceğim” dedi ve ödedi.

 
 

Yorumlar

sehmus ok mardin { 28 Temmuz 2008 20:33:07 }
ALLAH RAZI OLSUN
yeşimmm { 28 Temmuz 2008 08:26:27 }
yararlı ve çok önemli sunumlarınız için teşekkürler.


rabbim dünya ve ahirette sizlerden razı olsun....
selam vve daimi dua ile......
rahmet { 27 Temmuz 2008 16:11:03 }
Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerimde MUTAFFİFİN suresi, birinci Âyetinde meâlen (" verirken noksan, alırken fazla ölçenlere acı azablar yapacağım.") buyuruldu.

Büyüklerimiz, her aldıklarını biraz noksan, verdiklerinide, biraz fazla ÖLÇERLERDİ. Bu az fark, cehennem ile aramızda perdedir derlerdi.Bunu tam doğru ÖLÇEMEMEK kor kusun dan   yaparlardı. A.E. O . Arkadaşlar. vesselam
Mehmet Antil { 25 Temmuz 2008 13:16:49 }
KUR'AN ayetleri tek tek ele alındığında asıl işaret ettiği uyarıyı alamayabiliriz.
Ancak KUR'AN'nın tamamı hakkında malumat hatta malumatta yetmez bilinçe sahip olursak o zaman tek bir ayeti bile hayatın sırlarını haykırırcasına bize yol gösterir.
KUR'AN'nın anlam bütünlüğü çok önemli.
KUR'AN hukuktur yani hakkın teslimidir,bu öylesine bir hak teslimi ki her zaman ve zemini CENNET zaman ve zeminine dönüştürür.
Dedim ya ancak KUR'AN'nın anlam bütünlüğünü bozmadan mümkün.
DUA İLE SELAMUNALEYKÜM
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA