İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2332123 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0088 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 3 Yorum | Okunma 3761 Okunma | Yazar Yazan: halil | 01 Agustos 2008 18:01:29

O, sizi onlara karşı muzaffer kıldıktan sonra, Mekke'nin içinde onların ellerini sizden, sizin ellerinizi de onlardan çekendir. ALLAH, yaptıklarınızı görendir.
(Fetih Suresi, 24. Ayet)

Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
 

Hiçbiriniz kendisi için istediğini (mü'min) kardeşi için istemedikçe (gerçek) iman etmiş olamaz.

(Hadis-i Şerif)

 

YOKSUL VE ZENGİN

 Resül-i Ekrem (s.a.a) her zamanki gibi meclisinde oturmuş ve dostları da etrafında halka şeklinde, onu bir yüzük taşı gibi ortaya almışlardı. Bu arada eski elbiseli fakir bir müslüman kapıdan içeriye girdi. İslami adetlere göre herkes her hangi mevkide olursa olsun bir oturuma girince nerede boş yer bulursa hemen oraya oturmalıdır. 'Benim canım şurasını istiyor' görüşüyle özel bir yere oturmak gerekmez. O adam etrafına bakındı ve boş bir yer buldu; gitti oraya oturdu. Tesadüfen ileri gelen zenginlerden birisinin yanına oturmuştu. Zengin adam elbisesini toplayarak ondan bir az uzaklaştı. Bu hareketleri izleyen Resul-i Ekrem (s.a.v) ona dönerek:

- Fakirliğinden sana bir şey geçer diye mi korktun?
- Hayır ya Resülallah.

- Servetinden ona bir pay düşer diye mi korktun?
- Hayır ya Resülallah.

- Elbiselerin kirlenir diye mi korktun?
- Hayır ya Resülallah.

- O halde niçin yanından uzaklaşıp bir kenara çekildin?

- Yanlış bir iş yaptığımı ve hata ettiğimi itiraf ediyorum. Şimdi bu hatamın telafisi ve bu günahımın keffaresi olarak servetimin yarısını bu müslüman kardeşime vermeye hazırım dedi. Çünkü ona karşı yanlış bir hareket yaptım. Beni bağışlayın ya Resülallah.
- Eski giyimli adam: Fakat ben bunu kabul etmeye hazır değilim.

- Cemaat: Niçin?

- 'Çünkü bir gün beni de bir gururun sarmasından ve bir müslüman kardeşime, bu gün bu şahsın bana yaptığı gibi, aynı hareketi yapmaktan korkuyorum' der.

Yorumlar

aynur { 12 Agustos 2008 15:26:06 }
Efendimiz umre amaçlı Mekkeye geldiklerinde ,henüz islamiyeti kabul etmemş olan mekke halkından efendimize karşı savaş haline geçildiği görülmüştür.Efendimizin niyetini açıklamasına rağman vaz geçmezler.Aralarında şiddetli bir mücadele olmamasına rağmen mekke halkı sulh talap eder.ve Efendimiz tarafından kabul görür.Fethin manası bir ülkeyi bir yeri maddi karşılık olmamaksızın kazanmak olduğu gibi.açmak,kapalılığı gidermek manasınada gelmektedir.bir memleketi alamamışsanız o memleketin kapıları size kapalıdır.bir veya birçok insanın kalbini kazanamadıysanız o.veya onların gönülleride size karşı kapalıdır.
Ayeti kerimede belirtilen muzaffer kılınmadan maksat şidedli bir savaş olmamasına rağmen mekkelilerin kalbine sulh isteme, isteğini veren Yüce Allah.mekkelilerin gönüllerinede islamiyeti sevdirmeye başladığı için.hem müslümanların,Hemde mekkelilerin birbilerine zarar vermemeleri için ayetler indirmiştir.zira henüz mekkelilerden kimlerin müslüman olduğu efendimizin beraberindekiler tarafından bilinmemektedir.bu olaydan sonra mekkede islamiyet hızla yayılmaya başlamış ve fetih ile elde edilen ilk müslüman devleti olarak düşmanla r tarafındanda kabul edilmiştir Ezeli ilmiyle olacakları bilen Yüce Allah,verilen emirlere uyulup uyulmadığını mutlaka gören ve bilendir.onun muradı dahilinde gerçekleşen ve zahiren şer gibi görünen nice olaylar vardırki,biz aciz kullar isyana varır arkasındaki Rahmeti gördüğümüzde ise dövünüp dururuz.Huvelevvelü velahiru,vezzahiru,velbatınü vehüve bikülli şey,in aliym.Allahın selamı selameti üzerimize olsun .saygılarımla.Aynur.
atilla { 02 Agustos 2008 10:09:49 }
iman zenginliğinin hiçbir zenginlikle ölçülemiyeceğine önemli bir örnek
sude { 02 Agustos 2008 07:01:23 }
Allah razı olsun..Gurur gercekten kotu bırsey...
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA