İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2332176 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0089 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 5179 Okunma | Yazar Yazan: halil | 07 Agustos 2008 10:50:19

Yeryüzünde ve kendi nefislerinizde uğradığınız hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (Levh-i Mahfuz'da) yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, ALLAH'a göre kolaydır.
(Hadid Suresi, 22.Ayet)


                       

Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
 
Hadis-i Şerif: ’Kadere, hayra ve şerre iman etmedikçe, başa gelenin asla şaşmayacağına, başa gelmesi mukadder olanın da asla gelmeyeceğine inanmadıkça, hiç kimse iman etmiş sayılmaz.’

                                                                                                                              (Tirmizi)

 
 
Kaderin esas anlamı Allah’ın, olmuş olacak her şeyi bilmesi demektir. Dikkat edersek insan iradesini yok saymıyor. Bilmek ayrı yapmak ayrıdır. Bilen Allah’tır, yapan kuldur. Bu konuya bir misal verelim;

 

Peygamberimiz İstanbulun fethini ve komutanını yüz yıllar önce müjdelemiş ve haber vermiştir. Zamanı gelince de dediği gibi çıkmış. Şimdi, İstanbul Peygamberimiz dediği için mi fethedildi, yoksa fethedileceğini bildiği için mi söyledi. O zaman Fatih Sultan yatsaydı, çalışmasaydı, ordular hazırlatıp savaşmasaydı yine olacak mıydı. Demek ki Allah Fatihin çalışıp İstanbul’u fethedeceğini biliyordu ve bunu elçisi Hz. Peygambere bildirdi.

 
 Kaza ve Kadere İnancın İnsan Hayatı Üzerindeki Te'sirleri Nelerdir?
 

Kaza ve Kader inancı, insanda ye`sin ve ümidsizliğin ve kederin en büyük ilâcıdır. İnsan, başına gelen felâket ve musîbetlere, kadere olan inancı sebebiyle, Allah`ın takdîri gözüyle bakıp kendini teselli eder. Onun takdîrine rıza gösterir. Kudreti sonsuz bir Rabbın murâkabesi altında olduğunu hisseder. O belâ ve musibetin Allah`tan geldiğini bildiğinden, kurtulmak için yalnızca O`na iltica eder, O`na yalvarır. Gelen musibetin kendisi için keffâret ve afv sebebi olduğunu düşünür, sabır ve metanet gösterir. Bu sırdandır ki,  مَنْ امَنَ بِالْقَدَرِ اَمِنَ مِنَ الْكَدَرِ  "Kadere îman eden, kederden emîn olur" denilmiştir. Kadere îman, insan rûhunu dünya kadar ağır yüklerden de kurtarır. Çünkü insan, bütün kâinatla alâkadardır. Maksadları ve arzuları, ideal ve hedefleri sonsuzdur. Kudret, irâde ve hürriyeti ise, sınırlı ve mahduddur. Arzu ve maksadlarının, düşünce ve fikirlerinin bâzan binde birini bile gerçekleştirmeye gücü yetmez. Bu durumda insanın gerçekleşmeyen arzu, ideal ve düşünceleri, onu mânen baskı altında tutar, ruhunu ezer, kalb ve vicdanını sızlatır. Ümidsizliğe düşürür. İşte kadere îman, bu durumdaki bir insanın en büyük teselli kaynağı, şevk ve gayret menba`ı, ümid ışığı, üzerindeki ağırlıkları yükleyebileceği metin bir istinad noktasıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kader, insanı gurur ve kibirden kurtarır. Nefsin ve benliğin insanı havalandırarak yoldan çıkarmasına, bir nevi fir`avunlaştırmasına mâni olur. Tevazu` ve mahviyet sâhibi kılar.

 Osman Nuri Topbaş Hoca Efendi (Cuma Sohbeti)
  

Yorumlar

aynur { 12 Agustos 2008 14:48:49 }
selamünaleyküm değerli kardeşlerim.Yer yüzündeki müsibet malum üzre,kuraklık,kıtlık,gıda ve hayvanlara gelen zarar,ev,şehir yıkımları arazi kaybı,kısaca sel ,deprem,yangın gibi afetlere ve getirisi olan zararlara muhatap olmaktır.Nefislerdeki müsibet ise yer yüzüne inen müsibetler kapsamında insanları da hedef alan,hastalık,ölüm,mal kaybı,haklarının gasp edilmesi,fakirlikvs.dir.övgüye değer haller Allah cc.fazlı olduğu gibi,bütün müsibetlerde Allahcc.ezeli ilminden levhi mahfuzda yazılmış bir takdirdir.bu yazılanlar tatlı veya acı mutlaka bize ulaşacaktır.bundan ne kurtulmak için bir yere sığınan,nede kaçan kurtulamaz.
bu ayeti kerimenin içeriğini idrak ederek inanmak,her türlü olayda Allahın emirlerini hatırlatacağı için olaylar karşısında dengeli davranışlarada vesile olacaktır.bir başka Ayette Allah sizleri bazı şeyleri eksilterek ölüm ve hastalıklarla sınava çekecektir buyurmaktadır.bu nedenlede emirleri idrak edebilmemiz için efendimize hitaben De-ki YaRAb ilmimi artır ve ilmimle amel nasip et buyurur.Bu Emir sav.Efendimizin Mübarek şahıslarında biz kullara yol göstermektedir.Allahcc. tealaya hiç bir şeyi yaratmak zor gelmediği gibi yok etmekte zor değildir.Biz kul olarakta hesap sorma hakkına sahip değiliz.O mülkünde tasarrufunu sürdürüyor.biz razı olursak oda bizden razı olup nimetlerini artıracağını bayan buyuruyor.Rabbim çekemeyeceğimiz bir yükle bizleri sınava çekmesin inşaallah.kendisinden razı ,kendisininde razı olduğu kullardan olmayı nasip etsin inşaallah.bu duyguları paylaşmamıza vesile olan kardeşlerimizede vaadettiğini ikram etsin .Amin.saygılarımla.Aynur.
nazar { 08 Agustos 2008 19:27:58 }
selamlar
Allah razi olsun...

Allah (c.c) kuluna karsi cok merhametlidir
onun icin kula bizlere gelen belalar musibetler kendimizin hatasidir.
Yani Allah (c.c) kuluna ceza bela vermez kul azmadikca.
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA