İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2543865 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0097 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 6 Yorum | Okunma 6920 Okunma | Yazar Yazan: halil | 03 Ekim 2008 15:48:44

En güzel isimler (el-esmâü'l-hüsnâ) ALLAH'ındır. O halde O'na o güzel isimlerle dua edin. Onun isimleri hakkında eğri yola gidenleri bırakın. Onlar yapmakta olduklarının cezasına çarptırılacaklardır.
(Araf Suresi, Ayet 180) 
Resmin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.


Hadis-i Şerif

 

“Birkaç kelime vardır ki, her kim, o kelimeleri, meclisinden kalkmadan önce üç kere söylerse, günahlarına karşılık olur. Onları hayır ve zikir meclisinde söylerse, yazılara vurulan mühür gibi, o meclis o kelimelerle mühürlenir. İşte o kelimelerde şunlardır: ALLAH’ım! Seni hamdinle tesbih ederim. Senden başka ilah yoktur. Senden mağfiret diler ve sana tevbe ederim.

                                                               (İbn Amr’den, Ebu Davud)

 

 

Hikaye: Çobanın Tesbihi

 

Çobanın biri kendi kendine, Rabbine hamd ü senalar etmektedir: ‘Ey Rabbim,’ der ‘Nerdeysen bir iste, sana koyunlarımın en güzel sütlerinden vereyim, yastağımı sana vereyim de yatasın... vs. vs.’ Böyle sözler sarfederken, Hz. Musa onu duyar, kızar:

 

‘Bu yaptığın ne kadar yanlış!’der.’Hiç ALLAH böyle senin söylediğin gibi, bir insan gibi olurmu? ALLAH hepsinden uzaktır. Sakın böyle şeyler söyleme, sus!’ diye çobanı azarlar. Çoban birden alt-üst olur, çok pişman olur. ALLAH’ı anmayı bırakır ve hızla oradan kaçar. Ama ALLAHU Teala hemen Hz. Musa’yı uyarır: ‘Sen ne yaptın’ der, ‘Kulumun kalbi benim sevgim ile dolu idi, kendi elinden geldiğince benı aramakta idi. Sen onu neden azarladın! Belki diliyle adaba en uygun şekilde beni anmasını bilmiyordu, ama haliyle beni tesbih ediyor, bana şükrediyordu.’

 

Hz. Musa bu ikazın ardından yaptığına pişman olur, çobanın peşinden koşar. ‘Sen istediğin gibi ALLAH’ı anmaya devam et’ der. Çoban da zaten artık eski halinden tevbe etmiştir.

 

(Mesnevi’den)


 
  

Yorumlar

ferhan { 18 Kas?m 2008 16:00:55 }
ALLAH BİZLERİ BAGIŞLASIN
serdar { 26 Ekim 2008 19:56:20 }
Allah katında en güzel zikir; Sübhanallah-i Ve Bihamdihi.Dilinizden eksik olmasın..
ahsen { 07 Ekim 2008 09:44:13 }
sayfadaki Musa ve çoban hikayesini okudum, yanlışları söylemeden geçemiycem kaldı ki bu hikayenin birçok versiyonu var. Uydura uydura bıkmadılar.
Birincisi Hz. Musa birilerini azarlayarak ikaz edecek olsa Firavun'u azarlardı, kaldı ki Allah ona yumuşak bir dille uyarmasını emretmiş o da bu emri en güzel şekilde yerine getirmişti. İkincisi Allah yanlış bir şekilde yapılan ameli kabul etmiyor, bu mantıkla bakarsak rabıta da sözde Allah'a yaklaşmak için yapılıyor o zaman onlara da birşey dememek lazım. Ya da Mekke müşrikleri de putlara onları Allah'a yaklaştırıyor diye tapıyorlardı o zaman Rasulullah (sav) onları da uyarmasaydı. Peygamberin görevi toplumdaki yanlışları düzeltmek değil mi, düzeltmeyecekti o zaman Musa neden geldi. Bunlar itikadı ve ameli bozmak için uydurulmuş şeyler. Bence okumadan yaymayalım. tamamen İsrailiiyat bunlar. Selametle...

osman { 05 Ekim 2008 18:25:37 }
fevkalade bir hizmet allah razı olsun her gün bir ayet bir hikaye tesbihat harika mevlaya şükür bizim bilmedimizi bizi tanımayan abilerbizlere hergün usanmadan bir ayet ögretiyorlar allahım bu kullarından razıyım sende razı oldugun kulların arasına kat rabbim amin
reşit demir { 05 Ekim 2008 08:22:53 }
teşekürler anlamı çok büyük okumaya deger söz' allah ha hamdi semalar olsun allah tan başka ilah yoktur.reşit demir
Di?er Sayfalar: 1. 2.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA