İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2830599 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0108 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 13 Yorum | Okunma 8707 Okunma | Yazar Yazan: halil | 18 Aral?k 2008 17:05:51

Biz insana, ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. (İşte bunun için) önce bana, sonra da ana-babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır.
(Lokman Suresi, Ayet 14)Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.

 
Anlatıldığına göre, Bayezid-i Bestami küçükken soğuk bir kış gecesinde, annesi ile yatsı namazını kılıp yatmıştı. Gece yarısına doğru annesi uyandı. Çok susamıştı. Oğluna seslendi: "Oğlum, bir bardak su verir misin?" Hemen yatağından fırlayan, küçük Bayezid, su testisine baktı. Fakat içinde su yoktu. Annesine: "Anneciğim, testide su yok ben hemen doldurup geleyim." dedi.

Koşarak dışarı çıktı. Her yer buz ile kaplıydı. Zorlukla testiyi doldurup geri döndü. Fakat, geri dönene kadar annesi tekrar uyumuştu. Annesini uyandırmaya kıyamadı. Elinde su dolu bardak ile, annesinin baş ucunda beklemeye başladı.

Hava çok soğuk olduğu için, bir müddet sonra soğuktan titremeye başladı. Elleri de buzdan testiye yapışmıştı. Buna rağmen, bardağı bırakıp yatmadı. Annesinin uyandığında: "Hani su!" diyerek üzüleceğinden korkuyordu. Annesini üzmemek için, her türlü sıkıntıya katlanmaya razı idi.

Elinde su bardağı saatlerce ayakta annesinin uyanmasını bekledi. Nihayet, annesi: "Su! Su!" diye mırıldanmaya başladı. Hemen: "Buyur anneciğim, suyun hazır!" dedi. Annesi daha ilk sözünde suyun hazır olmasını anlayamadı. Oğluna sordu: "Oğlum ne çabuk getirdin?" Bayezid şöyle dedi: "Anneciğim, daha önce uyandığında, su istemiştin. O zaman su olmadığı için, testiyi doldurmaya gittim. Geldiğimde senin daldığını gördüm. Uyanmanı bekledim." Oğlunun bu kadar, sadakatli olduğuna çok sevinen annesi sevinçten ağladı. Allah-u Zülcelal kendisine böyle bir oğul ihsan ettiği için şükretti: "Ya Rabbi! Ben oğlumdan razıyım, sen de razı ol." dedi.

Annesinin duası sebebiyle, Bayezid-i Bestami, Evliyalıkta yüksek derecelere kavuştu. Allahu Zülcelal'in dostlarından oldu. Hatta kendisine: "Bu derecelere nasıl kavuştunuz?" diye sorduklarında, Bayezid-i Bestami: "Annemin rızasını almakla!" demiştir.

Yorumlar

gulin { 17 ?ubat 2009 07:52:37 }
seni çok seviyorum anacımm. seni kırmışlıklarım varsa beni bağışla güzel anam.
SEMA { 24 Ocak 2009 19:28:56 }
İSRA : 23 - Rabbin
kesin olarak şunları emretti: Ancak kendisine ibadet edin, anne ve
babaya iyilik edin. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında
yaşlanırsa, sakın onlara "öf" bile deme ve onları azarlama. İkisine de
tatlı ve güzel söz söyle.
YAKUP { 23 Ocak 2009 15:51:26 }
anne başa tac imiş.dertlere ilaç imiş.
Ayla { 12 Ocak 2009 16:13:41 }
Annemin kıymetini birkez daha anlamama yardımcı oldunuz hele onlara iyi davranmamız Rab`bimizin emri olunca mesele dahada anlam kazanıyor..
nilay { 22 Aral?k 2008 09:09:25 }
amin Nurettin kardeşim amin ALLAH hayırlı evlatlar olmayı ve hayırlı evlatlarımız olmasını nasip eylesin inş
Di?er Sayfalar: 1. 2. 3.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA