İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2481400 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0129 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 3 Yorum | Okunma 3060 Okunma | Yazar Yazan: halil | 14 Mayis 2009 08:24:41

Yüce ALLAH (c.c) buyuruyor ki:
Ey Muhammed! de ki: «Öyleyse Allah'a koşun, gerçekten ben size O'nun tarafından gönderilmiş apaçık bir uyarıcıyım.
(Zariyat Suresi, 50. Ayet)


Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
Allahu Teala şöyle buyurmuştur:
Ey Muhammed! de ki: «Öyleyse Allah'a koşun, gerçekten ben size O'nun tarafından gönderilmiş apaçık bir uyarıcıyım.
(Zariyat Suresi, 50. Ayet)
 

Ayet apaçık olarak gösteriyor ki; ALLAH’a kaçmak yine O’na yakınlaşmak demektir. Bir mümin hiç bir zaman aksini zaten iddia edemezki, zaten etmez de…

 
ALLAH’a kaçmanın, O’na iltica etmenin bir manası şudur; sıkıştığı, sıkıntı gördüğü ve herhangi bir musibetle karşılaştığı zaman hemen O’na havale eder bütün işlerini, hemen O’na güvenir ve hemen O’na dayanır. İşte O’na kaçmak demek her şeyde gerek musibet ve gerekse refahta O’na havale olunmak demektir. Sadece sıkıntılı zamanlarda değil…
 
 

Peygamber efendimiz (s.a.v)  İbni Abbas’a verdiği nasihatte şöyle demişti: ‚Rahat zamanlarında ALLAH’ı bilki, O’da seni sıkıntılı zamanlarında bilsin.’

 
Evet, hadis bize birçok açıklamayı beraberinde getiriyor. Demek ki her zaman ALLAH’a itimad ve her zaman O’na güvenmek ve her zaman O’na kaçmak lazım.
 

Bu kaçışı yanlış anlamamak lazım. Takva yani ALLAH’tan korkmak demek şudur. ALLAH’ın istediği gibi korkmak ve emrettiklerini yerine getirmek gerekir.

 
Bir güzel söz vardır. ‚Herkes korktuğundan kaçar, ancak ALLAH’tan korkan ise O’na yaklaşır.’
 

Örneğin bir kul içkiyi, sırf ALLAH için içmiyorsa, zina etmeyi sırf ALLAH için terkediyorsa ve bunun gibi haram olan şeyleri terk ediyorsa, sırf ALLAH’a kaçtığı için bunları terkediyor demektir. Çünkü kul biliyor ki ahiret var ve ALLAH ile karşılaşılacak. ALLAH’ın (c.c) kendisine yaptıklarını teker teker söyleyeceği o günde kulun hüsrana uğramaması da yine vereceği cevaba bağlıdır. Bu cevap: ‚Ancak ALLAH’tan korktuğum ve O’na kaçtığım için haramlarını ve diğer nehzettiklerini terk ettim.’ demesidir.

 
 
Güller Acmis Ravzasinda - ilahi
 

Yorumlar

Sema { 15 Mayis 2009 19:19:22 }
Ey Allah'tan kaçan kullar.. Allah'ınıza dönün! Rabbin sana gece gündüz sesleniyor! Seni çağırıyor !!! "BANA BİR KARIŞ YAKLAŞANA BEN BİR DİRSEK YAKLAŞIRIM..BANA BİR DİRSEK YAKLAŞANA BEN BİR KULAÇ YAKLAŞIRIM&#8230;BANA YÜRÜYENE BEN KOŞARIM !!..          (Hadis-i Kutsi, Riyazussalihin)
Selam olsun günahların ve haramların çekiciliği nefs Mekke'sinden,Helâl ve mübahların izzet ve şerefine hicret (kutsal yolculuk) edebilenlere..
fidan { 15 Mayis 2009 04:43:53 }
salam.ALLAH sizden razi olsun.her an ALLAH dua ve sukr etmeliyik ki cetin anlarda komeyi hiss edek.ALLAH REHIM VE REHMANDIR.ALLAH BIZI DOGRU YOLDAN VE SEVDIKLERIMIZDEN AYIRMASIN.AMIN!!!!!!!!!!!!!!!
esra { 14 Mayis 2009 08:40:17 }
ne kadar doğru ve güzel bi söz ; korktuğumuzdan kaçarız ama Allah cc .... ondan da korkuyoruz ama yine ona sığınıyoruz :(
sadece başımıza bir musibet geldiğinde değil
herzaman Allahı anmalıyız
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA