İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2313781 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0134 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 6 Yorum | Okunma 5478 Okunma | Yazar Yazan: halil | 18 Haziran 2009 07:04:38

Yüce ALLAH (c.c) buyuruyor ki:
Size bir selâm verildiği zaman siz de ondan daha güzeli ile selamlayın; yahut aynı ile karşılık verin. Şüphesiz ALLAH, her şeyin hesabını arayandır.
(Nisâ Sûresi, Ayet 86)


Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
 
 

Selam vermek sünnet, selamı almak farzdır. Bir kişi ve toplulukla karşılaşılınca, bir meclise girilince, konuşmadan önce selam vermek gerekir. Selam veren de selama mukabele eden de, birbirlerinin selamını duyacak şekilde seslerini yükseltmelidirler. Bazı âlimlerce Selam: “Allah’ın muhafazası altında olasınız.” Bazılarına göre de: “Selamet üzerinize olsun. Sizden ayrılmasın.” manasına gelmektedir. Selama aynıyla mukabele etmek mesela: “Esselamü aleyküm” diyene “Ve aleyküm selam” demek selama mukabele etmek farziyetini yerine getirir. Ancak verilen selama daha güzeliyle mukabele etmek daha güzel bir davranıştır.

 
“Esselamü aleyküm” diyene, “Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakütühü” denilmelidir.
 
 
 
Bu hususta Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır: “Bir selam ile selamlandığınız zaman siz ondan daha güzeli ile selamı alın veya onu aynıyla karşılayın. Şüphesiz Allah herşeyin hesabını hakkıyla arayandır.” (Nisa/86) Sadece karşılaşıldığı zaman değil, ayrılırken de selam verilmelidir. Bu hususta Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır: “Sizden biriniz bir meclise vardığı zaman veya oradan ayrıldığında selam versin. Birincisi ikincisinden farklı değildir.” (Ebu Davud) Bir topluluğa selam verildiğinde içlerinden birisi, selama mukabele ederse, diğerlerinden farziyyet düşer. Hiçbirisi mukabelede bulunmazsa, hepsi de günahkâr olur. İçinde insan olmayan bir yere girildiği zaman:

    “Esselamü aleyna ve âla ibâdillahissâlihin” diye selam verilir. Mezar ziyaretinde veya mezarlıktan geçerken: “Esselamü aleyküm yâ ehlel kubûr ve inşaallahu ileyküm lâhikûn” diye selamlanır.

 
 
Ya Nebi Selamün Aleyküm
 

Yorumlar

Çetin { 10 Temmuz 2009 07:08:35 }
Allah cc razı olsun, sayınızı artırsın
zeynep { 18 Haziran 2009 22:23:32 }
O zaman Allah'in Selami, Rahmeti, Bereketi ve Magfireti Ummet-i Muhammed uzerine olsun ve Rabbim cumlemizin Yar ve Yardimcisi olsun.
Hepiniz O'na emanet olun...
ilim yolcusu { 18 Haziran 2009 20:13:00 }
ALLAH RAZI OLSUN. RABBİM BU SİTENİN DAHA FAZLA İNSANA ULAŞMASINI NASİP EDER İNŞALLAH
kamil { 18 Haziran 2009 16:07:57 }
hadislerde bildirildiği üzere ahirzaman olan günümüzde selam azaldı yok olmaya yüz tuttu böyle bir zamanda bu emr-i ilahi ve peygamberiyi iyha etmek çok önemli emeği geçenlerden ALLAH razı olsun
ceren yağız { 18 Haziran 2009 08:54:41 }
bayanla erkeğin selamlaşması dinimizce nasıl olur

::::::::::::::::::: CEVAP

Değerli Kardeşimiz;

Ebu Hanîfe ve arkadaşlarına göre, kadınların ilk olarak erkeklere selam vermesi caiz değildir. Çünkü kadınlar ezan, kamet, açıktan Kur'an-ı Kerîm okuma gibi faaliyetlerden menedilmişlerdir. Yalnız mahrem hısımlar bunun dışındadır. Bunlara onların selam vermesinde bir sakınca bulunmaz. Bu duruma göre, ünsiyet nedeniyle önce bir erkek selam vermişse, kadın bu selamı alabilecektir
Diger Sayfalar: 1. 2.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA