İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2369615 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1Ayet.com >>> ||| 0025 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 4 Yorum | Okunma 9209 Okunma | Yazar Yazan: halil | 26 Nisan 2007 17:59:52

Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz.
(Enbiyâ Sûresi, 35)


Resimi arkaplan resmi yapmak isteyenler Resime tıklayıp büyütüp kaydedebilirler...
 

( Bir hikayede şöyle anlatılır; Beni İsrail’den bir kimse ALLAH’a yetmiş sene ibadet etti. ALLAH’ın kendisine gönderdiği bir melek, bu kadar ibadet etmesine rağmen cennete girmeye layık olamadığını haber verdi. Bunun üzerine çok ibadet eden kişi, ‘biz ibadet etmek üzere yaratıldık, onun için sonucuna bakmaksızın ibadet etmemiz gerekir. Ancak O dilerse Cennetine, dilerse Cehennemine koyar’ dedi.

 

Rabbinin huzuruna dönen melek, ‘ilahi sen onun cevabını benden iyi biliyorsun’ dedi. Bunun üzerine ALLAH ‘madem o kulum ibadetinden vazgeçmedi, biz de keremimizle ondan vazgeçmeyiz, şahit olun ki, o kulumu muhakkak affettim’ buyurdu. )
 

Yorumlar

zehra bektas { 01 Mayis 2007 15:08:50 }
S.A
Yüce Allah insanları dünya hayatında hayır ve şerle imtihan ederek, sabır ve teslimiyet gösterenleri; bununla birlikte şükrün de ifasını hakkıyla yerine getirenleri ahirette mükâfatlandırmayı; bu gerekli teslimiyeti göstermekten kaçınarak Kendisine isyan edenleri ve şükretmekten uzak durarak verdiği nimetlere karşı nankörlük edenleri de ahirette cezalandırmayı insanlar için öngörmüştür. İnsanların, özellikle de mü'minlerin şerle ve hayırla sınanmasından amaçlanan şey, olaylar karşısında kişinin nasıl bir tavır ve tutum takınacağı, bu iki durumun kişi üzerindeki etkisinin ölçülüp ortaya çıkarılmasıdır.

Imtihan konusun da cok degerli alim Seyyid Kutup un yorumunu da katmak istiyorum:

Zorlukla sınanma büyüklük duygusunu harekete geçirir, direnci arttırır, sinirleri güçlendirir, insanın bütün gücünü geleceğin zorluklarına ve ona karşı koymaya hazırlar. Ama rahatlık, sinirleri gevşetir, onları uyuşturur, uyanma ve direnme yeteneğini kaybettirir. Bunun için birçokları sıkıntılı aşamaları başarıyla geçtikleri halde, biraz rahatlığa kavuşunca imtihana yenik düşmüşlerdir. Bu nedenle kişinin, iyilikle sınanırken kötülükle sınandığı zamandan daha çok uyanık olması gerekir. Her iki durumda da başarılı olmanın garantisi Allah'a bağlılıktır."

Allah u Teala her daim yar ve yardimcimiz olsun...
kübra celik { 28 Nisan 2007 19:48:04 }
allah razi olsun abi cok güzel bu gercekten!...
ellerine saglik !....
eyüp seyis { 27 Nisan 2007 18:45:25 }
s.a canim abim
cok güzel günleri geride biraktik hep birlikte,tebrik ederim siten hakkaten bilgisayar ortamin da hak namina hizmet vermekte,gerci islerin yogunlugun dan cok vakit bulamiyorum internet icin.kisa bir sürede kalmis olsak hakikaten cok tatli zamanlar gecti elh.
Rabbim o günlerin hatrina ins bizleri
pervin avci { 26 Nisan 2007 23:10:12 }
S.A.
Su gecici meydan-i imtihan olan dünyada insan her türlü olayla denenebilir. İnsanın bolluk, zenginlik ve çok büyük nimetler içindeyken de Allah'ın razı olacağı güzel ahlakı göstermesi, her tavrında Allah'a yönelip dönmesi ve O'nun emir ve tavsiyelerine çok büyük bir titizlik göstermesi gerekir. Çünkü bolluk dünyanın geçici süslerine dalan insan için bir fitne konusu, bir deneme, unutturup yanıltan bir etken olabilir. Ama imanlı bir insan ne kadar büyük nimetler içinde olursa olsun asla Allah'a karşı nankörlük etmez ve bunların hepsinin imtihanın bir parçası olduğunu bilir, bunlara sabir gösterir.
Allah-u Teala hepimize maddi ve manevi tüm sinavlarimizi basariyla gecebilmeyi nasip etsin...
Dua ile.....
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA