İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2283232 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0140 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 2494 Okunma | Yazar Yazan: halil | 31 Temmuz 2009 22:03:27

Dinde zorlama yoktur. Doğruluk ile eğrilik birbirinden ayrılmıştır. Kim ki azgınları tanımaz ve Allah&#8217;a inanır güvenirse o çok sağlam bir kulpa yapışmış olur. O kulp kopmaz bir kulptur. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

(Bakara Suresi, 256. Ayet)


 
Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
 

DİNDE ZORLAMANIN HİÇBİR ŞEKLİ YOKTUR

 

Peki dinden dönenin Kur’an-ı Kerim’de ki hükmü nedir? Biliyorsunuz iman kalp ile tasdiktir. İnsan inanıp inanmadığını kendi kalbinden ortaya koyar. Dolayısıyla bir kimsenin gerçekten mümin olup olmadığını ancak Allah bilebilir. Biz kalpleri bilemeyiz. İman kalp ile tasdik olduğu için kalp üzerinde herhangi bir baskı yapılamaz. Kişiye zorla “ben Müslüman’ım” dedirtebilirsiniz ama onu Müslüman edemezsiniz. Aynı şekilde bir kimseye zorla “ben kafir oldum” dedirtebilirsiniz ama onu kafir yapamazınız. Yine bir kimseye zorla namaz kıldırabilirsiniz ama eğer o kişi namaza niyet etmemişse onun namazı namaz olmaz. Çünkü Allah teala dini öyle bir kalıp içine sokmuş ki oraya herhangi birinin baskı yapmasına imkan yoktur. Bundan dolayıdır ki o şöyle buyurmuştur:

 

 
2. Bakara 256:

Dinde zorlama yoktur. Doğruluk ile eğrilik birbirinden ayrılmıştır. Kim ki azgınları tanımaz ve Allah’a inanır güvenirse o çok sağlam bir kulpa yapışmış olur. O kulp kopmaz bir kulptur. Allah işitir ve bilir.

 
Ayetin başında geçen “la” kelimesine Arapçada; “cinsin sıfatının hükmünü nefyeden la” derler. Yani bu “la”, “o cinste o özelliğin hiçbir şekilde bulunamayacağını” ifade eder. Yani dinde hiçbir şekilde zorlamaya yer yoktur. Bazıları diyor ki dine girerken zorlama olmaz ama girdikten sonra olur. Bunu söylerken neye dayanıyorlar? Nasıl zorlayacaksınız ki? Buna kimin gücü yeter. Diyelim ki Müslüman bir kişi dinden çıktığını söyledi sen de “çıkma, çıkarsan öldürürüm” diye zorladın. O adam kalbinden inanmıyor ama ölüm korkusuyla “inandım” dese o kişi Müslüman mı oldu? Münafık oldu, bunun kime ne faydası var? Dine girdikten sonra zorlama nasıl olabilir ki? İnsanı zorlarsanız münafık olur. Mesela namaz kılmayan birini zorlarsanız hareketleri belki yaptırabilirsiniz ama niyeti de yaptırabilir misiniz. Adam niyet etmezse namaz olur mu? O zaman o adam sırf siz dediğiniz için namaz kılar. Böylece zorlayarak adamı riyaya, nifaka, hatta şirke zorlarsınız. Böylece hem ona zarar verir hem de münafık yetiştirerek topluma zarar verirsiniz. Dine girdikten sonra zorlama oluyor muymuş? Bu işin tabiatına aykırıdır. Peygamberimizin görevi zorlamak mıydı? Allah peygamberimize şöyle buyuruyor:
 
“Sen onlara tezkirde bulun (Yani Allah’ın ayetlerini oku ve anlamalarını sağlamaya çalış) Senin vazifen sadece budur. Sen onların tepelerine dikilecek değilsin.” (88. Gaşiye 21-22)
 
 
 

Yorumlar

Samet { 26 Mart 2011 00:35:17 }
Siteyi hazırlayanlardan Allah razı olsun..
Çok hoş...
Geçmiş paylaşımları tek tek inceliyorum..Ayetli resimleri bilgisayara geçiyorum..
SONSUZ HAYATTA SONSUZ VE SINIRSIZ KUDRETE İLME VE İRADEYE SAHİP OLAN ALLAHIN SONSUZ VE SINIRSIZ ÇEŞİTLİKTE NİMETLERİYLE NİMETLENESİNİZ....
GÜZELLİKLER SİZİNLE OLSUN...
Rabbim ana babamı beni ve tüm mümin kardeşlerimi bağışla...
BİZE DÜNYA VE ÖTESİNE GÜZELLİKLER VER..
Amin....
aslan demiruc { 31 Temmuz 2009 22:58:23 }
teşekkür ederim.güzel olmuş
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA