İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2451873 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0144 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 3 Yorum | Okunma 3757 Okunma | Yazar Yazan: halil | 29 Agustos 2009 04:54:34

Biz göğü, yeri ve ikisi arasındakileri boş yere yaratmadık. Bu (yaratılanların boş yere yaratıldığı iddiası) inkâr edenlerin zannıdır. Cehennem ateşinden dolayı vay inkâr edenlerin hâline!
(Sâd Sûresi, 27. Ayet)


Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
 
NEDEN YARATILDIK?
 
5 milyar önce yaratılan dünya, asırlarca bir beşik gibi süslenmiş, milyonlarca çeşit hayvan ve bitki yaratılmış, en sonunda kainatın en şerefli misafiri olan insan gelmiştir.
 
Neden Rabbimiz, insan için bu kadar masraf etmiştir? Niçin her şeyi onun emrine vermiştir?
 
Şöyle bir bakın: Bütün varlıkların bir görevi var. İnekler süt veriyor, arı bal yapıyor, tavuk yumurtluyor, balık bize et yetiştiriyor. Hatta lüzumsuz sandığımız bazı varlıklar bile hizmet ediyor. Yılanın zehirinden ilaç yapılıyor, karıncalar çıkardıkları gazla güneşin zararlı ışınlarını süzen ozon tabakasını güçlendiriyor, solucanlar fosforla toprağı besliyor.
 
Gereksiz, hikmetsiz, boş ve zararlı hiçbir varlık yok.
 
Bunların hepsi insan icin çalışıyorlar. İnsan da bütün varlıklardan yararlanıyor, kullanıyor hatta sevdiği canlıyı yatırıp kesıyor ve etini yiyor.  Ama hiçbir varlığa insanın etini yeme, sütünü içme veya sırtına binip gezme yetkisi verilmemis. İnsanın kullandığı bazı haklar hiçbir varlıkta yok.
 
Peki bunca emek çekilen, masraf yapılan, özenilen, yetkilerle donatılan insan niçin yaratılmış? Eti yenmez, sütü içilmez, derisi işe yaramaz, ölüsü bir an evvel toprağa gömülür. Acaba Rabbimiz bir solucana bile bir yaratılış hikmeti taksın, insanı başıboş bıraksın ve 60-70 yıl yeyip içip yatması ve sonunda ölmesi için yaratsın. Bu, mümkün mü?
 
Kesinlikle mümkün değil. Şu ayet meallerine bakın, aklımıza gelen sorulara ne güzel de cevap veriyorlar:
 
'Biz göğü, yeri ve ikisi arasındakileri boş yere yaratmadık...'
(Sâd Sûresi, 27. Ayet)
'İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanıyor.?'
(Kıyâmet Sûresi, 36. Ayet)
 
Peki başıboş değilsek, Rabbimiz bizi niçin yarattı? Çalışıp çabalamamız, yeyip içmemiz mi?
 
işte Kur'an ayetleri. Aklımıza gelen soruları ne güzel cevaplıyor:

'Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. Ben onlardan bir rızk istemiyorum, bana yemek yedirmelerini de istemiyorum.Şüphesiz Allah rızık verendir, güçlüdür, çok kuvvetlidir.'

 (Zâriyât Sûresi, 56-58 Ayet)
 
Peki durum bu kadar açıkken, ben müslümanım diyen birisi NEDEN ibadetlerin en güzeli olan NAMAZ'ı kılmaz? 
 
Peygamber efendimiz(s.a.v), namazı terk etmenin kişiyi yuvarlayacığı korkunç noktaya işaret etmek için: 'Kişi ile şirk ve küfür arasında namazın terki vardır.' (Müslim, İman:134) buyurmuştur.
 
Bu hadis, müthiş bir tehlikeye işaret etmekte, namazdan uzak kalmanın nasıl sonsuz bir ıztıraba sebep olacağını göstermektedir.
 
 
 

 

Yorumlar

meryem { 29 Agustos 2009 21:30:22 }
Es Selamün Aleyküm!Bu güzel mailler ile maneviyatımızı ve idrak etme yetimizi arttırıyorsunuz.Yukarıda Hiçbirşeyin boşa yaratılmadığını çok güzel açıklamışsınız.Görmek isteyene herşeyde allahın sanatını görür.Örneğin sütte vucut için gerkli olan hertürlü mineral madde,vitamin ve protein var.Ömür boyunca sadece süt için başka birşey yemeyin bu sizin yaşamanız için yeterli derdi ünüversiteden hocam.Bunu zaman geçtikçe daha iyi anlıyorum.Rabbim! Basiret gözümüzü herzaman açık tutsun inşallah.Allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.Dua ile
SEMA { 29 Agustos 2009 14:18:38 }
Esselamu Aleyküm Rabbim yolunuzu açık etsin İNŞAALLAH.
atilla puliç { 29 Agustos 2009 08:00:13 }
Cenab-ı Rabb ül Alemin Resul(AS)lerine sıfat yüklerken önce kulum diyor,tıpkı kelime şehadetin söylenişindeki' Abduhu ve Resuluhu' gibi.Bir gece Resul(S.A.V.)efendimizin saatlerce namaz kıldığını gören Hz.Aişe(R.A.)validemiz Efendimiz(S.A.V.)'e hitaben 'Ey Allah(cc)'ın Resulü sen ki günahsız olduğunu söylemene rağmen geceleyin bu kadar namaz kılıyorsun,niçin?'dediğinde,:'Ey Aişe,Allah(cc)'a şükreden bir kul olmayayım mı?'diyerek Cenab-ı Rabbimize şükrün dahi namaz ile yapılacağını öğrettiğine göre farz namazları ibadetinin ne kadar önemli olduğunu da bu şekilde öğretmiştir.Allah(cc)O'ndan ve kıymetli validelerimiz eşlerinden ve mübarek züriyyetinden ve ashabından ve ensardan ve tabiinden ve tebe-i tabiinden ve sisile-i aliyee'den ve cümle müslümanlardan razı olsun.
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA