İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2332564 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0145 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 7 Yorum | Okunma 6331 Okunma | Yazar Yazan: halil | 03 Eylül 2009 08:28:26

Ey insanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Hiçbir babanın çocuğuna hiçbir yarar sağlayamayacağı, hiçbir çocuğun da babasına hiçbir yarar sağlayamayacağı günden korkun! Şüphesiz ALLAH"ın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. o çok aldatıcı şeytan da, ALLAH"ın azabını unutturup sadece affına güvendirerek sizi isyana sürüklemesin.
(Lokman Suresi, 33. Ayet)


Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
 
‚ALLAH Gafûr ve Rahim’dir, affeder‘ düşüncesi

 

Namaz kılmayan insanlardan bazıları ve en başta nefsimiz, ‚canım ne olacak, ALLAH affeder‘ der. Namazı terk eden nice insan, Rabbimizin af ve mağfiretinin sonsuz olduğunu, O’nun her şeyi affedeceğini söyler. Oysa bu, şeytanın bir tuzağıdır.

 

Elbette Rabbimiz şirkin dışında bütün günahları affeder. Ama nasıl?

 

Aşağıdaki bu ayet meali bizi bu konuda daima uyanık tutmalıdır:

 

‘Ey insanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Hiçbir babanın çocuğuna hiçbir yarar sağlayamayacağı, hiçbir çocuğun da babasına hiçbir yarar sağlayamayacağı günden korkun! Şüphesiz ALLAH’ın vaa’di gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. o çok aldatıcı şeytan da, ALLAH‘ın azabını unutturup sadece affına güvendirerek sizi isyana sürüklemesin.

(Lokman Suresi, 33. Ayet)

 

Son cümle apaçık bir şekilde ‘Nasıl olsa ALLAH affeder’ diyerek, namaza karşı ilgisiz olmanın yanlışlığını ortaya koyuyor.

 

Öncelikle şu gerçeği unutmayın: Rabbimizin merhametine ve affına güvenerek günah işlenmez. Ancak gafletle günah işlenmiş, ama sonunda pişmanlık duyulup af dilenmişse, o başka. Şu uyarıya dikkat edin:

 

Allah katında (makbul) tövbe, ancak bilmeyerek günah işleyip sonra çok geçmeden tövbe edenlerin tövbesidir. İşte Allah, bunların tövbelerini kabul buyurur. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

(Nisa Suresi, 17. Ayet)

 

Demek ki, tövbenin kabul olabilmesi için günahın ‘bilmeyerek‘ işlenmesi ve çok geçmeden pişman olunması gerekir. Oysa namazını kılmayan nice insan, hem bile bile bu günahı işliyor, hemde hiç pişman olmadan her gün aynı günahı işlemeye devam ediyor. Eğer bilerek işlese, arkasından samimi bir tövbe edip bir daha işlemese, inşallah yine affedilir.

Yorumlar

filiz { 07 Eylül 2009 14:38:44 }
çok güzel
kader { 06 Eylül 2009 10:41:46 }
selamün aleyküm hayirli ramaazanlar cümleden yayinlarinizin devmi dileyiyle rabbim razi olsun emeyi gecen tüm kardeslerim cok güzel paylasimlariniz en güzeline emanet olun insallah
kenan { 04 Eylül 2009 10:47:37 }
ne kadar yazık etmişiz nefsimize..
ALLAH'tan niyazım bu ayeti bilmeden yaptığımız günahları da nisa 17 ayeti olarak değerlendirmesi...
yoksa vay halimize ki ne vay ...vay
esra { 03 Eylül 2009 10:11:15 }
ALLAH cc razı olsun.Nefis terbiyesi o kadar zor ki sadece namaz konusunda değil bir çok konuda şeytan ALLAH cc rahmetiyle bizi aldatıyor :(

ALLAH cc şu mübarek Ramazan hürmetine bizi nefsimizin ve şaytanın şerrinden korusun Amin...
resule-hasret { 03 Eylül 2009 10:08:14 }
ALLAH cc. razı olsun.
Diger Sayfalar: 1. 2.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA