İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2451907 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0153 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 3306 Okunma | Yazar Yazan: halil | 29 Ekim 2009 06:35:27

Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır.
(25.Sure Furkân Sûresi, 67. Ayet)

 

Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
 

 Onlar verdikleri zaman israf etmezler; cimrilik de etmezler; ikisi ortası bir yol tutarlar.”

                                                               (25.Sure Furkân Sûresi, 67. Ayet)

Diyerek orta yolu bulmamızı istemiştir.İslâm tüketim modelinde beş davranış biçimini  yasaklanmıştır. Bunları tek tek açıklayalım.

a)      Hasislik(cimrilik): Bu nevi cimrilik .Vücûdu, aklı ve ruhu zayıflatır. İnsanı işinden gücünden ve çeşitli etkinliklerden alıkoyar. Resûlullahın kendisinden Allaha sığındığı pintilik bu nevi cimriliğe girer.

b.) İsraf, sözlükte sınırı aşmak, doğru yol ve itidalden sapmak anlamlarına gelmektedir. Terim olarak Allaha itaat amacı güdülmeksizin yapılan harcamadan ibarettir.Fıkhı tanımı ise, değersiz amaçlar uğruna bolca harcamada bulunmak yahut helal olanı yemede veya nafaka olarak kullan­mada sınırı aşmaktır.

 c.) Tebzir; israfta  ileri gitmektir. Haram olan, isyan ve şehevî nesne ve yollara bol bol imkanı  harcamaktır.

d.) Teref (nimet içinde azmak, sefahate düşkünlük) ise, israfta çok  ileri gitmektir. Yani zevk ve sefa alemine bütünüyle dalıp malı bu yolda harcamaktır. Öyleki bu davranışı artık alışkanlık ve huy halini alır. Bir toplumda sefahatin yaygınlık kazanması ile birlikte yokoluş süreci de onlar için işlemeye başlar.

e.) Malı yok etmeye gelince: Yukarıda sayılan dört şık bu kap­sama girer.

İslâm dini, gelir-servet oranı ne olursa olsun meşru yollarla kazanılmış büyük birikim sahiplerine bile seryetleriyle orantılı lüks, israf, gösterişe dönük bir tüketim modelini redde­der. 

Peygamber efendimiz bir Hadis-i Şeriflerinde,

« لا تَزُولُ قَدمَا عبْدٍ حَتَّى يُسْأَلَ عَنْ عُمْرِهِ فِيمَ أَفْنَاهُ ، وَعَنْ عِلْمِهِ فِيم فَعَلَ فِيهِ ، وعَنْ مالِهِ منْ أَيْنَ اكْتَسبهُ ، وَفِيمَ أَنْفَقَهُ ، وَعَن جِسْمِهِ فِيمَ أَبْلاهُ ».

 Ebû Berze Nadle İbni Ubeyd el-Eslemî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz.”

Tirmizî, Kıyamet 1

 

Açıklamalar

İnsanlar, kıyamet gününde, dünyada yaptıkları her işten hesaba çekilirler. Burada sayılan beş şey ise, hesap esnasında sorulacak olanların en önemlileridir.Bu beş şey insanın ya hayatta değerlendirdiği yada israf ettiği konulardır. İnsanın hayatı kendisine Allah’ın bir emânetidir; bu emânete hıyanet etmemesi gerekir. Bir insan, hayatını Allah’ın emirleri ve yasakları doğrultusunda geçirirse, emânete hıyanet etmemiş  ve ömrü israf etmemiş olur.

 
İslâm dini, insanın mal kazanması ve zengin olmasına engel olmaz. Tam aksine, çalışıp çabalamayı, elinin emeğiyle geçinmeyi ve başkasına muhtaç duruma düşmemeyi tavsiye eder. Bütün bu konularda koyduğu tek prensip, malı ve mülkü helâl yollardan kazanmak, haram yollara sapmamak ve malın hakkını verip israf etmemektir. Fakat sadece meşrû yollardan kazanmakla iş bitmemekte, kazancın nereye ve nasıl sarfedildiğinin de bilinci içinde olunması  gerekmektedir.

İnsana verilen nimetlerin en kıymetlilerinden biri de sağlık ve sıhhattir.Bu nimette israf edilebilmektedir.Çok kere bir nimeti kaybetmeden onun kıymetini bilemeyiz. Hasta olmadan önce sağlığın kıymetini bilemeyişimiz de bunun önemli örneklerinden biridir.

 

 Hadisten Öğrendiklerimiz

1. Kıyamet gününde hesap haktır.Verilen her türlü nimetin değerlendirilip değerlendirilmediği israf edilip edilmediği hesap gününde sorulacaktır.

2. İnsan bu dünyada yaptığı her şeyden hesaba çekilecektir.

3. Hayat insan için bir nimet olup, bunun kıymetini bilmesi gerekir.

4. İnsan faydalı ilimler öğrenmeli ve ilmiyle âmil olmalı, ibadet ve tâatlerinde samimi davranmalıdır.

5. Mal ve mülk helâl yoldan kazanılmalı ve meşrû şekilde harcanmalıdır.

6. Haramlardan sakınmak suretiyle sağlık ve sıhhatimizi korumak görevimizdir.

Yorumlar

Sema { 30 Ekim 2009 16:52:24 }
İsraf,Yüce Allah'ın verdiği nimetlere karşı nankörlük ve saygısızlıktır.Ölçülü olmak ise,o nimetlere gösterilen fiili bir saygı ve şükürdür.
sonay { 29 Ekim 2009 12:40:12 }
ALLAH razı olsun ALLAH ylunda harcayanlardan olmayı cümlemize nasip etsin
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA