İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2283204 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0157 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 3 Yorum | Okunma 2925 Okunma | Yazar Yazan: halil | 10 Aralik 2009 08:43:50

Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler. ALLAH'a ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara ALLAH merhamet edecektir. Şüphesiz ALLAH mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

(9. Sure Tevbe Sûresi, 71.Ayet)


 
Nasihat 

 

Velî, dost ve yardımcı olmanın gereği, iyiliği emretmek, kötülükten sakındırmaktır. Bu aynı zamanda mü’min olmanın da gereğidir. Dost olmak, birbirini sevmede, birbirine muamelede ve birbirine kardeş olmada kalplerin ve gönüllerin birliğini ifade eder. İyiliği emredip kötülükten sakındırmanın mü’minlerin en önemli görevi olduğu, birçok Ayet-i Kerime de etraflıca belirtilmiştir.

 

 

Nasihat  vermek ve öğüt vermek demek , iyi ve hayırlı işlere davet, kötü ve şer olan şeylerden nehyetmek, bir işi sadece Allah rızası için yapmak,  gibi çok çeşitli mânalar ifade eder.Nebî sallallahu aleyhi ve sellem :

“Din nasihattır” buyurdu. Sahabeler  kendisine:

– Kimin için nasihattır? dediler. Peygamber Efendimiz:

- “Allah, Kitabı, Resûlü, mü’minlerin yöneticileri ve tüm müslümanlar için nasihattır” buyurdu.  Müslim, Îmân 95. Ayrıca bk. Buhârî, Îmân 42

Efendimiz, Dinin direği ve dini ayakta tutan nasihattır”buyurmaktadır. Onun içindirki birbirimize  sürekli nasihat etmek durumundayız.Birbirine iyilikleri hatirlatan ve bunlarıda kendi hayatında yaşayan zümrelerden olmalıyız. Nasihatlarımız de sadece sözle değil davranışlarımızla,hal ve hareketlerimizle  de olmalı .Çünkü en güzel ve etkili  nasihat  söylediklerini yaşamaktır.

 

 

Yorumlar

şükran { 11 Aralik 2009 07:41:39 }
allh sizden razı olsun.artık sizin mailleriniz hayatımızn en degerli parçalarından oldu.
yeni hafta yeni mailllerinizi merakla beklıyoruz.
Sema { 10 Aralik 2009 21:50:02 }
Tüm müminler birbirlerinin dostu ve yardımcısıdır, kadın ve erkek tüm müminler iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmakla yükümlüdürler.İman edenlerin en önemli ibadetlerinden biri tebliğdir, yani insanları doğru yola çağırmak, iyiliği tavsiye edip kötülükten sakındırmak, onları Kuran ahlakına davet etmektir.Müminler, sözleriyle ve davranışlarıyla yaşamlarının her anında Allah'ın bildirdiği din ahlakını birbirlerine ve diğer insanlara anlatmakla ve İslam ahlakını temsil etmekle yükümlüdürler.Bu nedenle Allah'ın hiç bitmeyen rahmeti, fazlı, koruması ve sevgisi hep onların üzerindedir.
SİTEYİ HAZIRLAYAN DEĞERLİ MÜMİN KARDEŞLERİM SİZDE BU YOLDASINIZ VE TÜM BU KELİMELERE MAZHARSINIZ.YOLUNUZ AÇIK OLSUN .VESSELAM
uğur { 10 Aralik 2009 12:13:58 }
EMEKLERİNİZ ALLAH KATINDA KABUL OLSUN
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA