İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2511434 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0162 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 5229 Okunma | Yazar Yazan: halil | 15 Ocak 2010 07:57:50

Ey iman edenler! ALLAH'a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki, ALLAH sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim ALLAH'a ve Resûlüne itaat ederse, muhakkak büyük bir başarıya ulaşmıştır.
(Ahzab Sûresi, 33. Sûre, 70. Ayet)

 

 Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.

TAKVÂ

   “Ey iman edenler, Allah’a karşı saygılı olun ve doğru konuşun.”     

                                                                    Ahzâb sûresi (33), 70

Takvâ, en belirgin ve yoğun şekilde doğru sözlülükte görülür.Aynı şekilde kul yalan söyleyerek Allah’a karşı göstermesi gereken saygı (takvâ) çizgisinden kolayca sapabilir. Bu sebeple bir çok tezâhüründen sadece “dil hâkimiyeti”ne işaret eden âyet-i kerîme işin en kritik noktasına dikkat çekmiş olmaktadır.“Allah korkusu” veya “Allah saygısı” diye anladığımız takvânın müslümana sağlayacağı faydaları ise, şu âyetten öğrenmekteyiz

 

Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Dünya tatlı, göz kamaştırıcı ve çekicidir. Allah onu sizin kullanmanıza verecek ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyaya aldanmaktan sakının. Kadınlara kapılmaktan korunun. Çünkü İsrailoğullarında ilk fitne kadınlar yüzünden çıkmıştır.”        Müslim, Zikir 99.

 

Açıklamalar

Dünya zevkleri ve nimetleri geçici olmasına rağmen, tatlı ve etkileyicidir. İnsanı bu yalancı câzibeleriyle, Allah saygısı ve korkusundan uzaklaştırıp yanıltabilirler. Başlangıçta İslâm ümmetinin elinde olmayan dünya imkânları, Hz. Peygamber’in haber verdiği şekilde giderek müslümanların eline geçmiştir. Yani Allah Teâlâ daha önceki sahipleri yerine dünya nimetlerini müslümanlara vermiştir.

 

Efendimiz (s.a.v)’in, dünyanın câzibesine kapılmaktan korunmayı tavsiye buyurması,“takvâ”nın gerekli olduğu ilk ve önemli noktayı göstermektedir. Allah korkusu, dünya imkânlarına karşı kula hâkim olursa, mesele yoktur.İnsan dünyaya kapıldı mı, artık nereye kadar gideceğini kestirmek mümkün olmaz. Bu nimetlerin elden çıkması da onları gerektiği gibi kullanamamakla ilgilidir. Zira Efendimiz, “Allah nasıl davranacağınıza bakacak” buyurmuş, bunların imtihan vesilesi olduklarını duyurmuştur.

 

Efendimiz (s.a.v) ikinci olarak kadınlara karşı da uyanık davranmayı ve “takvâ”ya yönelik olan tehlikede “kadın”ın önemli bir yeri olduğunu hatırlatmakta, hatta İsrailoğulları’ndaki ilk fitnenin kadınlar sebebiyle ortaya çıktığını da örnek göstermekle konuya ait hassâsiyeti iyice vurgulamaktadır.) “Takvâ”nın belli başlı iki konuda, dünya ve kadınlar konusunda daha çok gerekli olduğu, bu iki unsurun “takvâ”yı herşeyden çok etkileyeceği anlaşılmaktadır.

                                                              Hadisten Öğrendiklerimiz

1. Geçmiş ümmetlerin başına gelenlerden ibret alınmalıdır.

2. Hanımlara karşı meşrû sınırlar çerçevesinde davranılmalıdır.

3. Dünyanın çarpıcılığına aldanmamalıdır.

4. Allah korkusu ve takvâ duygusu, ele geçen nimet ve imkânların devamı                                                        için de gereklidir.

 

 

Yorumlar

İsmail Çakır { 19 Ocak 2010 08:21:48 }
Rahman ve Rahim Olan Allah''ın Adıyla

Saygıdeğer ilgililer öncelekle en derin kalbi duygularımla selam, saygı, sevgi ve Dualarımı arz ederim. Değerli kardeşlerim bu muhteşem hizmetinizden dolayı sizleri ve ekibinizi kutluyorum. Allah-ü Teâlâ sizlerden razı olsun. Kutsal görevlerinizde ki başarılarınızın devamını diler, Sağlık, Sihhat, ve afiyette olunuz dileklerimle. Allah''a emanet olunuz
Bergkamen''den
Di?er Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA