İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2600716 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

>>> 176. Hafta - İnsân Sûresi, 2. Ayet

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 5163 Okunma | Yazar Yazan: halil | 23 Mart 2011 12:52:09

>>> 176. Hafta - İnsân Sûresi, 2. Ayet

ALLAH (c.c) buyuruyor ki: 
 Bismillâhirrahmânirrahîm (Rahmân ve rahîm olan ALLAH'ın adıyla)
 
Şüphesiz biz insanı, karışım hâlindeki az bir sudan (meniden) yarattık ve onu imtihan edeceğiz. Bu sebeple onu işitir ve görür kıldık.
 
(İnsân Sûresi, 2. Ayet)
 
Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
Müslüman olarak, hayatımızı, dinimizin emir ve yasakları doğrultusunda düzenlemedeki gayretimiz, dinimiz ile olan bağımızın en önemli göstergesidir. İslami terminolojide bu gayrete ''takva'' denir.
 
 

   HELAL GIDA BİR İMTİHANDIR

 Müslüman olarak, hayatımızı, dinimizin emir ve yasakları doğrultusunda düzenlemedeki gayretimiz, dinimiz ile olan bağımızın en önemli göstergesidir. İslami terminolojide bu gayrete ''takva'' denir.

 

Hazreti Adem (as) ile Hazreti Havva'nın dolayısıyla insanın ilk imtihanının helal gıda ile olduğuna işaret eder. Bu yüzdendir ki, helal gıda arayışı Müslüman kimliğinin oluşmasında önemli bir yer işgal eder. Çünkü, helal gıda arayışında bir ön niyet ve irade beyanı vardır ve bu ön niyetle irade beyanı, İslam'ın bize çizdiği sınırlara uyma gayretini gösterir. Müslüman olup olmama nasıl bir imtihan ise, Müslüman olduktan sonra, Müslüman olarak yaşayabilmek de bir imtihandır.Şüphesiz biz insanı, karışım halindeki az bir sudan (meniden) yarattık ve onu imtihan edeceğiz. Bu sebeple onu işitir ve görür kıldık (İnsan Suresi 76, 2.Ayet) ayeti ile İnsanlar, 'inandık'  demekle imtihan edilmeden bırakılacakarını mı zannederler,'' Aynı zamanda insanın işitir ve görür özellikle yaratılması ile de, bu imtihanı kazanma melekesine de sahip bulunduğuna işaret edilir.
 

 Böylece sürekli bir imtihan şuurunda olan Müslümanın, gıdalarının da bir imtihan vesilesi olduğunu bilmekle yükümlü olduğu ortaya çıkar. Bu imtihanın kazanılması için Kur'an, helal gıdayı iyi ve temiz olarak vaıflandırılıp, bu sınırların dışına çıkılması ALLAH'a karşı gelmek, şeytanın yolundan yürümek ve ALLAH'a itaat etmekten kopmak olarak gösterilir.Örneğin, Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helal ve temiz olanlarından yiyin! şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır. (Bakara Suresi 2, 168. Ayet) ayeti ile, ALLAH'ın size rızık olarak verdiklerinden helal, iyi ve temiz olarak yiyin ve kendisine inanmakta olduğunuz ALLAH'a karşı gelmekten sakının. (Bakara Suresi 2, 88.Ayet) ayeti her hangi bir gıdanın ismini zikretmeden genel kuralları koyar. 
 
 

Yorumlar

meryem { 20 A?ustos 2011 12:23:28 }
Rabbim sizden binlerce kez razi osun.Cok guzel birseye degindiniz.Musluman kardeslerimiz icerigini bilmeden herseyi veya bazilari bildigi halde tuketiyorlar. Ozellikle hazir yiyeceklerde ne ararsaniz mevcut.Cok dikkat etmek gerekiyor.bilincli tuketici olmak icin aldiginiz seylerin icerigine bakin. mesela E ile baslayan ;jelatin ;emilgator gidalar supheli ve almamaya ozen gosterin.
Duyarli olalim lutfen bu konuda.
sevgi { 08 A?ustos 2011 09:55:23 }
Selamunaleykum,Öncelikle yaptığınız bu güzel çalışmalar adına hepinize teşekkür ederim.Allah cc.razı olsun, başarılarınızı daim etsin. Allaha şükürler olsun artık ülkemizde helal sertifikası veren kuruluşumuz "GİMDES" var. Siteyi takip ederek helal sertifikası almış ürünleri tercih ediyoruz.İlgilenenlere www.gimdes.org Allaha emanet olunuz.

_______________

Rabbim bu hizmetlerde bizlere isik tutanlarada, bu hizmetleri kabirlerinde isik olsun...
Di?er Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA