İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2481420 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1Ayet.com >>> ||| 0036 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 6307 Okunma | Yazar Yazan: halil | 13 Temmuz 2007 11:30:26

Şüphesiz Allahın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır...
(Tevbe Suresi, ayet 36)

 

 

 

 


16 Temmuz 2007 / Pazartesi  -  ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI


 


19 Temmuz 2007 / Perşembe  -  REGAİB KANDİLİ


 


Üç aylar, kameri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Mübarek gecelerle ( Regabib, Mirac, Beraat, Kadir ) dolu olan bu ayların Müslümanların manevi, hayatında müstesna bir yeri varıdr.


 


Bu ayları Müslümanlar; özel olarak Cenab-ı Hakk’a yönelip tevbe ve istiğfarda, dua ve niyazda bulunarak ibadetlerle değerlendirirler.


 


Peygamber Efendimiz;


Gecede duanın kabul olacağı bir saat vardır ki; herhangi bir müslüman, ona rastlar da dünya ve ahirete dair ALLAH’dan hayır dilerse, muhakkak ALLAH dileğini yerine getirir.’ (Müslim, 1666)


 


3 AYLARCenâb-ı Hakk (c.c.) biz mü’minler için rahmeti, feyiz ve bereketi bol olan günler ve aylar halketmiştir. Nasıl ki haftanın günleri arasında Cuma günü faziletli bir gün ise, “üç aylar” olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan ayları da fazileti büyük, feyiz ve bereketi bol, mübarek aylardır. Zira Receb ayı girince Peygamberimiz (s.a.v.): “Allahım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan’a ulaştır!" diye dua ederlerdi.

Bu ayların Müslümanlarca değerli addedilmesinin sebeplerinden birisi de Peygamberimiz (s.a.v.)'in bu aylar hakkında verdiği haberlerdir. Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur.

Üç aylara kutsiyet kazandıran diğer bir önemli özellik beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içerisinde olmasıdır. Receb ayının ilk cuma gecesi Regâib kandilidir. İslâm âlimleri, Peygamberimiz (s.a.v.)'in bu gecede Yüce Allah'ın manevi ikramlarına eriştiğini, bu sebeple şükür ve hacet için namaz kıldığını bildirmektedirler.


 


Yine Receb ayının yirmi yedinci gecesi İslâm dünyasında


Miraç kandili olarak kutlanır. Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmış, bu gece nâzil olan Bakara sûresinin son âyetleri ile Müslümanların sıkıntılarının sona ereceği ve ümmet-i Muhammed’e Allah'a ortak koşmadıkları, tevhidden ayrılmadıkları takdirde Cennet’e girecekleri müjdelenmiştir. Ayrıca İsrâ suresinin bir bölümünde İslâmî emir ve yasakları özet olarak içeren âyetler de bu gecede indirilmiştir


 

 

Yorumlar

mehmet { 13 Temmuz 2007 14:32:24 }
esselam cümle ümmeti MUHAMMED''in cuma günü mübarek olsun sayğılarımla
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA