İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2451909 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0053 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 5741 Okunma | Yazar Yazan: halil | 30 Kasim 2007 08:27:18

Onlara Dedim ki: Rabbinizden bağışlama dileyin; çünkü O, çok bağışlayıcıdır.(Bağışlama dileyin ki,) üzerinize gökten bol bol yağmur indirsin. Mallarınızı ve oğullarınızı çoğaltsın, size bahçeler ihsan etsin, sizin için ırmaklar akıtsın.
(NÛH suresi 10-11-12. ayet)


 
 

Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
 
İSTİĞFAR ve TEVBE
 
Birçok insan istiğfar ve tevbenin sadece dille yapılan bir şey olduğuna inanır. ' Estağfirullahi ve etubu ileyh ' ( ALLAH'dan bağışlanma diliyor ve O'na tevbe ediyorum ) derken bunların kalbindede ve diğer uzuvlarında da hiçbir tesiri olmaz. Böylesi tevbe ve istiğfar yalancıların işidir.
 
Gerçek TEVBE ise: Çirkinliğinden dolayı günahı terketmek, yapmış olduklarına pişmanlık duymak ve tekrar yapmamaya azmetmek, eksik yapılan ve tekrar yapmakla  eksikliği telafi olabilecek amelleri tekrar işlemek.
 
İmam Hasan-ı Basride kuraklık, fakirlik, evlat azlığı ve bostanların kuruması şikayetleri ile yanına gelenleri istiğfarı tavsiye ederdi. İmam Kurtubi İbn Subeyh'ten şöyle rivayet etmiştir: Bir adam Hasan-ı Basriye kıtlıktan yakındı, o  ' ALLAH' a istiğfar et ' dedi. Başka birisi fakirliğinden şikayet etti, o ' ALLAH' a istiğfar et ' dedi. Adamın biri ' bana bir çocuk vermesi için ALLAH'a dua et dedıö o ' ALLAH' a istiğfar et ' dedı. Birisi ona bağ bahçesinin kurumasından yakındı, ' ALLAH' a istiğfar et ' dedi. Bunun üzerine Rabi'b. Subezh ona ' Sanı farklı şeylerden şikayet eden kimseler geldi, sen hepsine de istiğfarı tavsiye ettin. Hasan-ı Basri şöyle cevap verdi: Ben kendimden hiçbirşey söylemedim. ALLAH (c.c) Nuh suresinde şöyle buyurmuştur. “Onlara Dedim ki: ‘Rabbinizden bağışlama dileyin; çünkü O, çok bağışlayıcıdır.’ ‘(Bağışlama dileyin ki,) üzerinize gökten bol bol yağmur indirsin.’ Mallarınızı ve oğullarınızı çoğaltsın, size bahçeler ihsan etsin, sizin için ırmaklar akıtsın.
(NÛH suresi 10-11-12. ayet)

 

Yorumlar

esra { 30 Kasim 2007 18:49:02 }
s.aleyküm.untulmuş degil ama istiğfarı hatırladığınız için ALLAH razı olsun.selam,sevgi ve dua ile ....gönlünüzün sahibine emanet olun
osman akın { 30 Kasim 2007 09:39:19 }
hayırlı cumalar dileği ile sağol...
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA