İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2451877 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

<<< www.1hafta1ayet.com >>> ||| 0055 |||

Kategori Kategori: 1 Hafta 1 Ayet | Yorumlar 4 Yorum | Okunma 6329 Okunma | Yazar Yazan: halil | 14 Aralik 2007 15:41:16

Kadınlarına yaklaşmamaya yemin edenler dört ay beklerler. Eğer (bu müddet içinde) kadınlarına dönerlerse, şüphesiz ALLAH çokça bağışlayan ve esirgeyendir.
(Bakara Suresi, 226. Ayet)

 

Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
 
 
"Yazıklar olsun o kadın'a ki kocasını öfkelendirsin ve ne mutlu o kadına ki kocası ondan razı olsun." (Bihâr-ül Envâr) C. 103, S.246) 
 

MENKIBE

Kocanın Rızası

Bir gün, Sevgili Peygamberimizin kızı Fâtıma-ı Zehra "radıyallahü anha"   Resûlullahın   huzuruna   geldi. Babasını görünce,  ağlamaya başladı. Resûlullah Efendimiz buyurdu ki:

-Ey kızım Fâtıma! Seni ağlatan nedir?

- Ey Babacığım, dün gece, Efendim Ali ile aramızda bir konuşma oldu. Kasıtsız söylediğim bir söz yüzünden Ali bana kırıldı. Ali’nin kırıldığını görünce, özür diledim, benden razı olmasını, yüzüme gülmesini istedim, dedi.

Sevgili Peygamberimiz de buyurdular ki:

- Yavrum, bilmez misin ki, kocasının rızası, Allahü teâlânın razı olmasına sebeptir, rızasızlığı da O’nun rızasızlığına sebeptir.

Ey Fatma! Ne mutlu o kadına ki, kocası ondan razı olur. O ise, her gece ve gündüz, kocasının rızasını arar. Böyle olan kadının bu hâli, bir sene nafile ibâdet etmesinden daha iyidir.

Ey kızım! Kadınlar için amellerin en üstünü, kocasının emrine itaattir. Allahü teâlânın farzlarından sonra ve kocasının emrine itaatten sonra kadınlar için, yün eğirmek, iplik bükmekten üstün iş yoktur. Bir saat yün eğirmek, iplik bükmek, yahut dokumak için oturmak, kadınlar için bir sene nafile ibadet etmekten daha iyidir. Dokudukları her iplikten, amel defterlerine bir şehid sevabı yazılır.

Kadın, kocasının hakkını gözetince, Cennetteki makamını, dünyada iken görmedikçe vefat etmez. Kadının kocası ile bir saat (bir müddet) oturması, Kâ'be'yi tavaf etmesinden daha iyidir.

Ey Fâtıma! Erkek hanımından razı olunca o kadın Cennete hangi kapısından isterse girer).

 
 
 Beş vakit namazını kılan, malının zekatını veren, Ramazan-ı şerif orucunu tutan, kocasının günah olmayan emirlerini  tutan, vücudunu yabancı erkeklere  göstermekten koruyan kadın, Cennette istediği kapıdan girer. (Hadis-i Serif) 
 
 

Yorumlar

esra { 20 Aralik 2007 20:46:29 }
s.aleyküm.cümle islam aleminin ve burada bulunan tüm kardeşlerimin mübarek kurban bayramını kutlar gerçek anlamda hz.ismail gibi kurbiyete layık birer kul olmamız duasıyla....selam,sevgi ve dua ile
osman akın { 17 Aralik 2007 06:24:37 }
Tüm islam aleminin Kurban bayramını kutlarsağlık ve esenlikler dilerim
esra { 14 Aralik 2007 21:29:22 }
yazdığınız hadisi şerifler çok hassas bir konuyu izah etmektedir.islamiyet nurundan nasibini almamış cahillerin koz olarak gördükleri bir konudur.nacizane tavsiyem yukarıda anlatılan eşin hanımının üzerindeki hakkıdır.ALLAH razıolsun çokda iyi etmişsiniz ama bir dahaki haftayada hanımın eşinin üzerindeki haklarını yazarsanız bilmeyen kardeşlerimiz öğrenmiş,cahillerede isalmiyetin güzelliğini ve adaletli bir din oldugunu açıklamış olursunuz inş.yazdıklarımı ukalalık olarak düşünmezsiniz.SELAM,SEVGİ VE DUA İLE....ALLAH'ıma emanetsiniz........
zeynep { 14 Aralik 2007 18:01:30 }
Alah razı olsun sizlerden...
Diger Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA